Αν και ξεκίνησε τραγικά το ματς, περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος ήταν πίσω στο σκορ, ο Ερυθρός Αστέρας είχε… καρδιά μέσα στην Κωνσταντινούπολη και έτσι πήρε την πρώτη του νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα, επικρατώντας 85-83 της Γαλατασαράι!

Πρώτος σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» ο Μάρκο Σιμόνοβιτς με 23 πόντους, με τον Γιόβιτς να είχε 14 και τους Γκούντουριτς και Κούζμιτς να είχαν από 11 ο καθένας. Από την «τσιμπόμ» ξεχώρισαν οι Ντέι και Τάιους με 24 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Με τη… φόρα του γηπεδούχου μπήκε η Γαλατά στο ματς, με αποτέλεσμα να πάει από νωρίς σε διψήφιο αριθμό την υπέρ της διαφορά (14-3) και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 30-17. Όμως, ο Ερυθρός Αστέρας ήταν εντυπωσιακός στη δεύτερη περίοδο και με ένα επιμέρους σκορ 5-19(!) κατάφερε να περάσει μπροστά (35-36). Έκτοτε, το παιχνίδι ισορρόπησε, με το σκορ του ημιχρόνου να ήταν το 47-47.

Οι Σέρβοι εξακολουθούσαν να «χτυπούν» από την περιφέρεια και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, φτάνοντας ακόμη και στο +15 (50-65). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι μπήκαν ξανά στο παιχνίδι, με τη διαφορά στο τέλος της περιόδου να είχε φτάσει στο καλάθι (67-69). Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να κάνουν την ανατροπή και να πηγαίνουν στο +4 (81-77), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος. Όμως, οι παίκτες του Ερυθρού Αστέρα δεν… πανικοβλήθηκαν και έτσι πήραν το μεγάλο «διπλό» με το τελικό 85-83!

Τα δεκάλεπτα: 30-17, 47-47, 67-69, 83-85

Γαλατασαράι (Αταμάν): Σμιθ 4, Πρέλντζιτς, Μίτσοβ 1, Τάιους 19, Τόμπσον 4, Σιλμπ 1, Πλάις 2, Ντέι 24 (4), Γκιουλέρ 4, Ντίμπλερ 4, Ντέντμον 12 (2), Κοκσάλ 8 (1).

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς 9, Μίτροβιτς 1, Λάζιτς 3 (1), Σιμόνοβιτς 23 (4), Τζένκινς 3 (1), Γκούντουριτς 11 (1), Γιόβιτς 14 (1), Κούζμιτς 11, Μπιέλιτσα 10.