Ήρθε η… ώρα της Μακάμπι Τελ Αβίβ!

Η «ομάδα του λαού» επικράτησε 98-92 της Γαλατασαράι και έτσι πήρε την πρώτη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα, αντίθετα με τους Τούρκους που ακόμη την… ψάχνουν!

Κορυφαίος ο Γουίμς με 23 πόντους για τους Ισραηλινούς, με τους Άιβερσον και Σμιθ να είχαν από 17 ο καθένας. Από την ομάδα του Εργκίν Αταμάν, ξεχώρισαν οι Ντέντμον και Μίτσοβ με 22 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Πιο καλά μπήκε στην αναμέτρηση η Γαλατά και γι’ αυτό κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο, προηγούμενη 24-18. Στη δεύτερη περίοδο, η Μακάμπι αντέδρασε, αλλά οι Τούρκοι διατηρούσαν το προβάδισμά τους και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το +3 (44-47). Όμως, στο δεύτερο ημίχρονο άρχισε η αντεπίθεση της «ομάδας του λαού», η οποία έκανε την ανατροπή και έτσι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, τη βρήκε με το υπέρ της 69-65. Στο τελευταίο, οι γηπεδούχοι δεν έχασαν τον έλεγχο και έτσι έφτασαν στην πρώτη τους νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα με το τελικό 98-92.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 44-47, 69-65, 98-92

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Χαντάρ): Γκάουντλοκ 12, Ραντ 6, Σίλι 7, Σμιθ 17 (3), Μέκελ, Πνίνι 3, Οχαγιόν 3 (1), Γουίμς 23 (3), Άιβερσον 17, Τσίρμπες 10.

Γαλατασαράι (Αταμάν): Σμιθ 2, Πρέλντζιτς, Μίτσοβ 18 (5), Τάιους 7, Σιλμπ 6, Πλάις 2, Ντέι 6 (2), Γκιουλέρ 15 (4), Ντίμπλερ 4, Ντέντμον 22 (4).