Την ήττα (70-63) γνώρισε η Εθνική Εφήβων από την Πολωνία στον πρώτο αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 9-12 του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18 που διεξάγεται στη Σμύρνη.

Κάτι που σημαίνει ότι στόχος του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος αποτελεί, πλέον, η 11η θέση, την οποία θα διεκδικήσει απέναντι στη Γερμανία την Κυριακή (7/8. 16:00), όταν και θα ολοκληρώσει την παρουσία του στη διοργάνωση.

Στα του αγώνα, η Πολωνία προηγήθηκε με 11-7 στο τετράλεπτο. Όμως, η ελληνική ομάδα με όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ και επιθετική αιχμή τον Σπρίντζιο πέτυχε εννέα αναπάντητους πόντους φτάνοντας στο +5 (11-16). Παρόλα αυτά, στη συνέχεια οι Πολωνοί εκμεταλλεύθηκαν τα λάθη και την αστοχία της Εθνικής και πήγαν στο +12 (35-23), πριν το τρίποντο του Ευσταθίου διαμορφώσει το 35-26 στο τέλος της δεύτερης περιόδου.

Το ελληνικό συγκρότημα πραγματοποίησε την αντεπίθεσή του στο τρίτο δεκάλεπτο. Μάλιστα, στο πρώτο μισό είχε κατορθώσει να περάσει μπροστά (42-45). Η Πολωνία ολοκλήρωσε την περίοδο με ένα επί μέρους 12-0 και αποκατέστησε το +9 του ημιχρόνου (54-45), πηγαίνοντας και στο +14 (61-47) με 6:36 να απομένουν. Εάν και η Εθνική δεν κατέθεσε τα όπλα -πλησιάζοντας στο σουτ (66-63)- εντέλει δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή και ηττήθηκε με 70-63.

Δεκάλεπτα: 17-16, 35-26, 54-45, 70-63

Ελλάδα (Καντζούρης): Μπιλάλης, Ευσταθίου 3 (4 ριμπ.), Καλατζής, Κωνσταντινίδης 2, Σπρίντζιος 16 (4 ριμπ.), Δήμου 9, Καλλιοντζής 2, Κορκόντζελος 11 (7 ριμπ., 10 ασίστ), Λαγός 7 (6 ριμπ., 4 κλεψ.), Πλώτας 6, Ζούγρης 7 (8 ριμπ.).

Διαιτητές: Ματσιουλάιτις (Λιθουανία), ΜακΝτόναλντ (Μ. Βρετανία), Μέζαρος (Ουγγαρία)