Πολύ σκληρή για να πεθάνει η Φενέρμπαχτσε, που επέστρεψε από το εις βάρος της -17 και έφτασε σε μια επική ανατροπή και νίκη επί της Ζαλγκίρις (73-67).

Κορυφαίοι για τους Τούρκους, που παρατάχθηκαν χωρίς τους Ντε Κολό, Βέσελι και τον προπονητή Τζόρτζεβιτς, οι Γκούντουριτς (19 πόντοι, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Πολονάρα (10 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Χαζέρ (13 πόντοι, 4 ριμπάουντ).

Στο 9-10 ανέβηκε η ομάδα της Κωνσταντινούπολης, που πανηγύρισε την 6η νίκη της στα 7 τελευταία ματς και τέθηκε σε τροχιά οκτάδας.

Από την άλλη, για τους Λιθουανούς διακρίθηκαν οι Ουλάνοβας (16 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Λουκοσιούνας (15 πόντοι) και Μπλάζεβιτς (10 πόντοι, 10 ριμπάουντ). Στο 3-15 υποχώρησε η ομάδα του Ζντοβτς.

Η Ζαλγκίρις
ξεκίνησε πολύ καλύτερα το παιχνίδι και εκμεταλλεύτηκε την εκνευριστική αστοχία της Φενέρμπαχτσε, με συνέπεια να προηγηθεί 9-0 στο πρώτο 4λεπτο. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 7-0, αλλά οι Λιθουανοί έκλεισαν την περίοδο με +6 (7-13).

Με ορθολογικές επιλογές στην επίθεση, η ομάδα του Ζντοβτς ξέφυγε ακόμα περισσότερο στην εκκίνηση του 2ου δεκαλέπτου (10-21 στο 14’). Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Ντουβερίογλου, που ψαλίδισε τη διαφορά για τους Τούρκους (20-25 στο 17’), αν και ολοκλήρωσαν το ημίχρονο στο -6 (24-30) με τραγικά ποσοστά ευστοχίας (10/32 εντός παιδιάς).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν… φουριόζοι στην 3η περίοδο και με διαδοχικά τρίποντα έτρεξαν επιμέρους 13-2 και εκτοξεύτηκαν στο +17 (26-43 στο 24’). Οι παίκτες της Φενέρ αντέδρασαν και με μπροστάρη τον Γκούντουριτς, απάντησαν με 18-5 και πλησίασαν στο -4 (44-48). Το δεκάλεπτο έκλεισε με τρίποντο του Λουκοσιούνας, που έφερε τη Ζαλγκίρις στο +7 (44-51).

Οι Λιθουανοί διατήρησαν μικρό προβάδισμα στις αρχές της 4ης περιόδου (49-57 στο 33’), ωστόσο οι γηπεδούχοι… αγρίεψαν αμυντικά και ανέβασαν στροφές επιθετικά, με συνέπεια να πλησιάσουν σε απόσταση βολής (59-60 στο 35’). Με μία εύστοχη βολή του Γκούντουριτς, η ομάδα του Μπιέντοφ πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο 37’ (63-62), αλλά ο Ουλάνοβας έγραψε το 66-67 με τρίποντο στο ένα λεπτό για το τέλος.

Παρ’ όλα αυτά, οι Τούρκοι είχαν υψηλότερα επίπεδα συγκέντρωσης στα τελευταία δευτερόλεπτα κι έφτασαν στο ροζ φύλλο με ένα τρίποντο του Γκούντουριτς και 4/4 βολές του Μπούκερ (73-67).

Τα δεκάλεπτα: 7-13, 24-30, 44-51, 73-67.