Κι άλλο μπαμ από το Λαύριο! Μετά τη μεγάλη νίκη μέσα στην Κηφισιά, οι νεοφώτιστοι «άλωσαν» άλλη μία δύσκολη έδρα, επικρατώντας 72-61 του Κολοσσού στο Βενετόκλειο.

Κορυφαίοι ήταν οι Κρουμπάλι και Νίξον με 15 πόντους ο καθένας, από την ομάδα της Ρόδου ξεχώρισαν οι Λαρεντζάκης και Ντέιβις που είχαν από 13 ο καθένας.

Πραγματικό ντέρμπι ήταν το ματς από το ξεκίνημά του. Οι δύο ομάδες έδειχναν πολύ νευρικές, με αποτέλεσμα ο ρυθμός να ήταν πολύ αργός και να πηγαίνουν πόντο-πόντο (8-7). Έτσι, κύλησε το παιχνίδι ως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε τον Κολοσσό να προηγείται με την ελάχιστη διαφορά (13-12).

Στη δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες έπαιξαν μόλις για δύο λεπτά, καθώς έγινε διακοπή ρεύματος, η οποία διήρκησε περίπου μισή ώρα και με τον Κολοσσό σε εκείνο το σημείο να προηγούταν (16-12). Η ομάδα της Ρόδου συντηρούσε το προβάδισμά της (23-21), ώσπου το Λαύριο με απανωτούς αιφνιδιασμούς πήγε στο +3 (23-26). Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την εξαιρετική τους άμυνα και χάρη στην ευστοχία τους έξω από τα 6,75μ. έφτασαν ακόμη και στο +8 (28-36), με τον Μανωλόπουλο να διαμορφώνει το 30-36 του πρώτου ημιχρόνου.

Το ίδιο… φορτσάτο μπήκε το Λαύριο και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βάζουν δύσκολα στον Κολοσσό και μάλιστα να συντηρούν μία διαφορά ασφαλείας μέχρι και περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου (39-48). Όμως, στον εναπομείναντα χρόνο, οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη «έσφιξαν» την άμυνα τους και μέσω αυτής έτρεξαν ένα σερί 11-0 μέχρι το τέλος για το νέο προσπέρασμα (50-48).

Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, με το Λαύριο όμως να διατηρούσε το προβάδισμά του (54-58). Στη συνέχεια, ο Κολοσσός… αποσυνδέθηκε από την επίθεση με τους νεοφώτιστους να φεύγουν συνεχώς στον αιφνιδιασμό και να φτάνουν στο +12 (56-68), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος! Πλέον, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, φτάνοντας στο ροζ φύλλο με το τελικό 72-61.

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 30-36, 50-48, 61-72

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 13 (1), Λίντεν 5 (1), Ρέλεφορντ 8, ΜακΓκί 10, Λιούις 2, Μπιλλής, Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος 8 (2), Ντέιβις 13, Γεωργαλλής, Αγγελάκος, Άχονεν 2.

Λαύριο (Σερέλης): Γιανγκ 2, Κρουμπάλι 15 (1), Νίξον 15 (1), Γιαννακόπουλος 7 (2), Μπάρλος 7 (1), Τσίρος, Σακελλαρίου 13 (3), Νικολακόπουλος, Περράκης 3 (1), Κακλαμανάκης, Μπέμπης, Έβανς 10 (2).