Μια εξαιρετική Καρδίτσα δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον ΠΑΟΚ στη μεταξύ τους φιλική αναμέτρηση, με την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου να επικρατεί με το εντυπωσιακό 87-70 στο κλειστό «Γιάννης Μπουρούσης».

Κύριο στοιχείο που οδήγησε τους γηπεδούχους στη νίκη ήταν η ευστοχία από τα τρίποντα, καθώς ολοκλήρωσαν το παιχνίδι, έχοντας 18 εύστοχες προσπάθειες, γεγονός που τους έδωσε και τη δυνατότητα να ελέγχουν απόλυτα τον ρυθμό.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, οι Καρδιτσιώτες έτρεξαν επιμέρους 15-2 παίρνοντας αέρα δέκα πόντων (18-8), ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 34-17 με τους γηπεδούχους να έχουν δημιουργήσει ένα double-score. Στη δεύτερη περίοδο το παιχνίδι κύλησε στο ίδιο μοτίβο με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 54-39, ενώ στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξαν πολλά, με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους δέκα.

Πρώτος σκόρερ για την Καρδίτσα ήταν ο Μπέιτμον με 23 πόντους, ενώ ο Χάντερ είχε 17 με τους δυο τους να έχουν συνολικά 9 από τα 18 τρίποντα της ομάδας τους.

Για τον ΠΑΟΚ ο πρώτος σκόρερ ήταν ο Ράιλι με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 34-17, 54-39, 72-56, 87-70

ΑΣΚ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ: Boeheim 6 (2), Pridgett 6, Batemon 23 (4), Αθηναίου 9 (3), Καλαϊτζάκης, Hunter 17 (5), Delaurier 7, Τσούκας 8 (2), Αλεξιάδης, Κώττας 1, Gabrovsek 10 (2)

ΠΑΟΚ mateco: Franke 10 (2), Darko-Kelly 11 (1), Riley 16 (1), Τσιακμάς 3 (1), Hands 3, Μαργαρίτης 5, Polley 4, Σλαφτσάκης 2, Χρηστίδης 1, Καμπερίδης, Σαλούστρος 7 (1), Renfro 8.

TAGS: Π.Α.Ο.Κ.