Στον αγώνα κορυφής, ο πρωταθλητής Δ.Α.Ο. Ταύρου έκαμψε με 4-3 τον μέχρι σήμερα συγκάτοικό του, Φοίνικα Αγίας Σοφίας Πειραιά, και επανήλθε μόνος στο «ρετιρέ» της βαθμολογίας. Την ίδια ώρα, ο ΑΣ Πέρα Αθηνών ξεπέρασε με 4-3 τον Ολυμπιακό, με τον οποίο ισοβαθμούσε στην τρίτη θέση.

Το πρωτάθλημα θα ολοκληρωθεί με δύο αγωνιστικές το Σάββατο 22 Φεβρουαρίου και είναι βέβαιο ότι η υπόθεση του τίτλου θα έχει δυνατό φινάλε.

Φοίνικας και Πέρα είναι τώρα ένα βαθμό πίσω από τον Δ.Α.Ο.Τ. και, καθώς υπάρχει το ενδεχόμενο ισοβαθμιών, δεν έχει τελειώσει μαθηματικά η προσπάθεια ούτε για τους Ολυμπιακό και Σάρισες Φλώρινας, που έχουν μείνει στην τέταρτη θέση!

Στο ντέρμπι των πρωτοπόρων στην Α1 γυναικών, ο Φοίνικας Πειραιά προηγήθηκε τρεις φορές, ο Δ.Α.Ο.Τ. ισοφάρισε ισάριθμες και επικράτησε με σκορ 3-2 στο διπλό! Ο αγώνας κράτησε κάτι λιγότερο από τέσσερις ώρες, ενώ κάποια λεπτά νωρίτερα κρίθηκε με το ίδιο σκορ υπέρ του Πέρα η εξίσου θεαματική αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό.

Στο καθοριστικό διπλό οι Μόνικα Κνέζεβιτς/Ντετελίνα Πέτροβα κατέβαλλαν τις Κωνσταντίνα Παρίδη/Ερίκα Φροντ με 3-1 σετ.