Στον τελικό του τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος» πέρασε η Αρμάνι Μιλάνο, η οποία επικράτησε 80-71 της Μακάμπι Τελ Αβίβ με πολύ καλή απόδοση μετά το πρώτο δεκάλεπτο.

Κορυφαίους για Ιταλούς οι Τόμας (15 πόντοι), Μήτρου-Λονγκ (19 πόντοι) και Ρίτσι (13 πόντοι), ενώ δεν αγωνίστηκαν οι Πάνγκος, Σιλντς, Ντατόμε και Φόιγκτμαν.

Από την άλλη, για την «ομάδα του λαού» ξεχώρισαν οι Χίλιαρντ (18 πόντοι), Μπόλντγουιν (11 πόντοι) και Πόιθρες (12 πόντοι), ενώ δεν έπαιξαν οι Λορέντζο Μπράουν, Ρόουλαντ και Πνίνι.

Η Μακάμπι
ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με τους ψηλούς της να εκτελούν, απέκτησε «αέρα» 7 πόντων (9-2 στο 4’). Ο Μεσίνα προσπάθησε να αλλάξει τον ρυθμό του αγώνα με διαδοχικές κινήσεις από τον πάγκο, αλλά η Αρμάνι Μιλάνο δεν μπορούσε να πλησιάσει. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +12 (24-12 στο 8’), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 24-15.

Στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, οι Ιταλοί «έσφιξαν» αμυντικά και με επιμέρους σκορ 16-2 πέρασαν μπροστά (26-31 στο 16’). Με τον Μήτρου-Λονγκ να εκτελεί από παντού, οι «κόκκινοι» απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο (28-34 στο 17’). Από ‘κει και πέρα, οι δύο ομάδες κόλλησαν επιθετικά, με τη Μιλάνο να ολοκληρώνει το ημίχρονο στο +5 (32-37).

Με τον Τόμας να μπαίνει στην εξίσωση και να νικάει κατά κράτος την αντίπαλη άμυνα, η ομάδα του Μεσίνα ξέφυγε με +10 (34-44) στην αφετηρία της τρίτης περιόδου (23’). Η Αρμάνι είχε βρει ρυθμό και σκορ από την περιφέρεια, με συνέπεια να κλείσει το δεκάλεπτο με «αέρα» 14 πόντων (42-56), την ώρα που η Μακάμπι έδειχνε βραχυκυκλωμένη επιθετικά.

Ο Χίλιαρντ πήρε… φωτιά στην αρχή της τέταρτης περιόδου και ροκάνισε τη διαφορά για την «ομάδα του λαού» (48-58 στο 32’). Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Κάτας δεν είχαν τρόπο να πλησιάσουν ακόμα πιο κοντά, αφού απώλεσαν τη συγκέντρωσή τους. Με… τετράποντο του Μπάρον, οι Ιταλοί απομακρύνθηκαν με +17 (54-71 στο 36’) και ουσιαστικά κλείδωσαν τη νίκη.

Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, με την Αρμάνι Μιλάνο να φτάνει στο ροζ φύλλο αγώνα (71-80) και να παίρνει την πρόκριση για τον τελικό του τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 32-37, 42-56, 71-80.

Μακάμπι Τεβ Αβίβ (Κάτας): Μπόλντγουιν 11 (5 ασίστ), Μάρτιν 2, Μένκο 5, Σόρκιν, Ντι Μπαρτολομέο 7, Χίλιαρντ 18, Κοέν 3, Χόλινς 11, Πόιθρες 12 (6 ριμπάουντ), Νίμπο 1, Ζιβ, Κόλσον 1

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέιβις 8, Τόμας 15, Μήτρου-Λονγκ 19, Τόνουτ 2, Μέλι 2 (12 ριμπάουντ), Μπάρον 7, Ρίτσι 13, Μπιλίγκα 2, Χολ 7, Μπαλντάσο, Αλβίτι 2, Χάινς 3