Ζόρικη νίκη για την ΑΕΚ, που έκαμψε την αντίσταση του Ιωνικού (87-84) σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων υπό το βλέμμα του Μάκη Αγγελόπουλου.

Πρωταγωνιστής της Ένωσης ο Γιόνας Ματσιούλις, ο οποίος πέτυχε... γκολ-φάουλ με τη λήξη του αγώνα, ενώ ολοκλήρωσε το ματς με 19 πόντους.

Για την ομάδα του Παπαθεοδώρου δεν αγωνίστηκαν καθόλου οι Ζήσης, Λάνγκφορντ, Γιάνκοβιτς και Σλότερ, ενώ πήρε χρόνο συμμετοχής ο Λοτζέσκι, ο οποίος επανήλθε στις επάλξεις και είχε 15 πόντους.

Η ομάδα της Νίκαιας ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε 24-21, ωστόσο το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στην ΑΕΚ, που έκλεισε το ημίχρονο με +5 (44-39).

Στην τρίτη περίοδο, οι παίκτες του Ιωνικού βρήκαν ρυθμό επιθετικά με μπροστάρη τον Τολιόπουλο και ξέφυγαν με +8 (57-65 στο 30’).

Στα τελευταία λεπτά του φιλικού, το ματς έγινε ντέρμπι, με τους παίκτες του Κουφού να διατηρούν μικρό προβάδισμα.

Με 20 δευτερόλεπτα για το φινάλε, ο Μωραΐτης ισοφάρισε σε 84-84, ενώ στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Ιωνικός αστόχησε.

Έτσι, ο τελευταίος λόγος ανήκε στην Ένωση, με τον Ματσιούλις να πετυχαίνει γκολ-φάουλ με τη λήξη του αγώνα και να διαμορφώνει το τελικό 87-84.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 44-39, 57-65, 87-84.

AEK (Παπαθεοδώρου): Ράις 2, Ματσιούλις 19 (3), Ρογκαβόπουλος 3, Μορέιρα 8, Μαυροειδής 5, Γκίκας 15 (3), Κατσίβελης 3, Μωραϊτης 11 (2), Χρυσικόπουλος, Λοτζέσκι 15 (1), Γόντικας 6.

TAGS: A.E.K.