Πελάτισσα της Μπάγερν η Χίμκι! Μετά τη νίκη στο Μόναχο, οι Βαυαροί επικράτησαν της ρωσικής ομάδας και στη Μόσχα, με 81-70, με αποτέλεσμα να μπουν δυνατά στο παιχνίδι της πρόκρισης για το TOP 16 της Ευρωλίγκας.

Μεγάλο ματς για το σύνολο του Πέσιτς έκανε ο Τζον Μπράιαντ με 17 πόντους, ενώ ο Άλεξ Ρένφρο πρόσθεσε άλλους 14. Από τους Ρώσους πρώτος σκόρερ ήταν ο Όγκουστιν με 14 πόντους, με τους Ράις και Σβεντ να ήταν σε πολύ κακή μέρα, έχοντας 9 και 5 πόντους αντίστοιχα με πολύ άσχημα ποσοστά ευστοχίας.

Τον απόλυτο αιφνιδιασμό πέτυχε η Μπάγερν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς πήρε το προβάδισμα από νωρίς και κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (14-23). Η Χίμκι δεν κατάφερε να διορθώσει την επίθεσή της ούτε στη δεύτερη περίοδο, με τους Βαυαρούς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +12 (30-42).

Από νωρίς στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πήγαν ακόμη και στο +15 (35-50), όμως οι παίκτες του Κουρτινάιτις έκαναν μία μίνι αντεπίθεση μέχρι το τέλος, μειώνοντας σε 51-59. Με το τρίποντο του Ράις στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στους πέντε (54-59), όμως η Μπάγερν πήγε στο +13 (57-70) περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Ρώσοι δεν έδειχναν να μπορούν να κάνουν την ανατροπή και έτσι η νίκη κατέληξε στην ομάδα του Πέσιτς με το τελικό 81-70!

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 30-42, 51-59, 70-81

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Ράις 9 (3), Σβεντ 5, Ντράγκιτς 11 (1), Όγκουστιν 14, Κόπονεν 11 (3), Βιάλτσεφ 5 (1), Ιλνίτσκι, Μόνια 10 (1), Τοντόροβιτς 2, Χάνικατ 3 (1), Ντέιβις, Σελεκέτο.

Μπάγερν Μονάχου (Πέσιτς): Ρίβερς 7 (1), Τόμπσον 6, Σέιφερθ, Ρένφρο 14 (2), Μίσιτς, Τζέντοβιτς 7 (1), Ζίπσερ 10, Σαβάνοβιτς 11, Γκαβέλ, Μάιρ, Τέιλορ 9, Μπράιαντ 17 (1).