Για περίπου τρία δεκάλεπτα, η Ζαλγκίρις έβαζε δύσκολα στη Φενέρμπαχτσε, αλλά ο Κώστας Σλούκας την πήρε στις… πλάτες του στο δεύτερο ημίχρονο και μοιράζοντας τη μία ασίστ πίσω από την άλλη, την έσπρωξε στη νίκη (82-68), για το 3/3 στην Ευρωλίγκα.

Στις 11 τελικές πάσες, που αποτελεί ρεκόρ καριέρας, σταμάτησε ο Έλληνας γκαρντ, πετυχαίνοντας και 8 πόντους, με τους Ούντο και Βέσελι να ήταν πρώτοι σκόρερ της τουρκικής ομάδας με 14 πόντους ο καθένας. Από τους Λιθουανούς ξεχώρισαν οι Βέστερμαν και Μότουμ με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Από νωρίς, η Ζαλγκίρις είχε απάντηση στον γρήγορο ρυθμό που ήθελε να επιβάλει η Φενέρμπαχτσε. Γι’ αυτό, το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο πήγε ψηλά, με την τουρκική ομάδα να προηγείται στο τέλος 28-24. Η εικόνα του ματς ήταν ίδια και στη δεύτερη περίοδο. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς διατηρούσε το προβάδισμά της σε αυτό το επίπεδο, αλλά στο τέλος κατάφερε να πάει με το +7 (44-37) στα αποδυτήρια.

Περίπου μέχρι τα μισά, το σύνολο του Γιασικεβίτσιους ήταν για τα καλά στο ματς (49-47). Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, με τον Σλούκα -σε ρόλο δημιουργού- η Φενέρ βρήκε τις λύσεις και έτσι έκλεισε και αυτή την περίοδο στο +7 (63-56). Με τον Έλληνα γκαρντ να συνεχίζει τη… μοιρασιά, οι γηπεδούχοι πήγαν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο αριθμό (69-56). Έκτοτε, το ματς δεν είχε… γυρισμό και έτσι οι πρωταθλητές Τουρκίας έφτασαν στη νίκη με 82-68.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 44-37, 63-56, 82-68

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Ούντο 14, Μαχμούτογλου 6 (2), Άντιτς 11 (3), Μπογκντάνοβιτς 10, Σλούκας 8 (1τρ., 11 ασ.), Νάναλι 5 (1), Ουγκουρλού, Βέσελι 14, Κάλινιτς 4, Ντίξον 2, Ντατόμε 8 (2).

Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Πάνγκος 5 (1), Λεκαβίτσιους 3, Βέστερμαν 15 (2), Σεϊμπούτις, Μότουμ 14 (2), Γιανκούνας 8, Γιαβτόκας, Μιλάκνις 10 (2), Λίμα 4, Καβαλιάουσκας 7, Ουλανόβας 2.