Ο Προμηθέας είναι εδώ! Με ατσαλένια άμυνα, η ομάδα του Γιατρά «πάτησε» την ΑΕΚ στο 4ο παιχνίδι των ημιτελικών επικρατώντας 70-54 της «Ένωσης» και ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά! Την Παρασκευή στο ΟΑΚΑ ο πέμπτος ημιτελικός, που θα κρίνει το εισιτήριο για τον τελικό.

Κυριαρχική εμφάνιση από τους γηπεδούχους, που παρουσιάστηκαν εντελώς βελτιωμένοι σε σχέση με το 3ο παιχνίδι και «έπνιξαν» την ομάδα του Μπάνκι. Κορυφαίος ο Παρκς, ο οποίος είχε 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Από τον «Δικέφαλο» διασώθηκε ο Σαντ-Ρος, που πέτυχε 12 πόντους και κατέβασε 4 ριμπάουντ. Έσπασαν τα… καλάθια οι φιλοξενούμενοι, καθώς ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 18/54 εντός παιδιάς!

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε 8-4 στο πρώτο τρίλεπτο έχοντας πολύ καλές επιλογές στην επίθεση. Από ‘κει και πέρα όμως, οι παίκτες του Μπάνκι κόλλησαν και δεν βρήκαν λύσεις.

Έτσι, ήρθε η αντίδραση του Προμηθέα, που «έτρεξε» επιμέρους σκορ 15-1 για να ξεφύγει με 10 πόντους διαφορά (19-9 στο 9’). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με ένα 5-0 της «Ένωσης», που μείωσε σε 19-14.

Οι Αχαιοί συνέχισαν να κυριαρχούν, κυρίως κάτω από τις ρακέτες, και με πρωταγωνιστή τον Παρκς, έφτασαν μέχρι και το +11 (32-21 στο 15’). Την ίδια ώρα, στο στρατόπεδο του «Δικεφάλου» επικρατούσε νευρικότητα και μεγάλη αστοχία, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν αβίαστα λάθη.

Το δεύτερο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου χαρακτηρίστηκε από τα λάθη και των δύο ομάδων. Ο Προμηθέας πάντως διατήρησε διαφορά και κοντά στους 10 πόντους και έκλεισε το ημίχρονο με +9 (38-29), έχοντας ως μπροστάρη σε αυτό το διάστημα τον Παρκς (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και μετά την ανάπαυλα, με την ενέργειά τους να ξεχειλίζει και να μην επιτρέπουν στην ΑΕΚ να περάσει μπροστά στο σκορ, παρότι πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (43-40 στο 25’).

Με εφαλτήριο την καλή άμυνά τους, οι παίκτες των Πατρινών ξέφυγαν και πάλι και ανέκτησαν ψυχολογία και αυτοπεποίθηση. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Προμηθέα στο +7 (51-44).

Η «Ένωση» ζοριζόταν και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όσον αφορά την παραγωγικότητά της. Από την άλλη, οι Αχαιοί έβρισκαν λύσεις και μεγάλα σουτ, με Λίποβι και Κασελάκη, για να ξεφύγουν με 14 πόντους διαφορά (63-49 στο 35’).

Με ένα καλάθι του Παρκς από κοντά, ο Προμηθέας έφτασε στο +15 (67-52 στο 38’) και «κλείδωσε» τη νίκη. Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν διαδικαστικά, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο τελικό 70-54 και να ισοφαρίζουν σε 2-2 τη σειρά των ημιτελικών.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 38-29, 51-44, 70-54.

Προμηθέας Πατρών (Γιατράς): Χολ 2, Λίποβι 9, Γκίκας 4, Τσαϊρέλης 2, Γερομιχαλός, Κασελάκης 6 (7 ριμπ.), Σαλούστρος 6 (7 ριμπ.), Κατσίβελης, Μέιερ 11, Μπράουν 7, Έλις 7, Παρκς 16 (7 ριμπ.)

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γιορκ 5, Τζέιμς 5 (6 ριμπ.), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 7, Τσαλμπούρης, Λαρεντζάκης 3, Μωραΐτης, Θίοντορ 12 (4 ασίστ), Σαντ-Ρος 12, Γιαννόπουλος, Χάντερ 10 (6 ριμπ.), Εμπάκουε