Πρώτο βήμα προς το δέκατο σερί πρωτάθλημα στην Α1 πόλο γυναικών έκανε ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν 13-9 της Βουλιαγμένης στο πρώτο ματς της σειράς των τελικών στο Παπαστράτειο.

Το δεύτερο ματς της σειράς θα γίνει την Πέμπτη (18/5) στις 18:00 στο κολυμβητήριο του Λαιμού, όπου η Βουλιαγμένη θα κυνηγήσει την ισοφάριση και ο Ολυμπιακός ψάχνει το break για να κάνει αποφασιστικό βήμα για τον τίτλο.

Η ομάδα του Τσίριτς είχε τον έλεγχο του ματς σε όλη τη διάρκεια, παρότι μέτρησε πέντε χαμένα πέναλτι (1/6).

Στο πρώτο οκτάλεπτο προηγήθηκε με 5-3 και έφτασε στο +3 (6-3) στις αρχές της δεύερης περιόδου. Η Βουλιαγμένη έτρεξε σερί τριών τερμάτων και ισοφάρισε σε 6-6, ωστόσο ο Ολυμπιακός απάντησε ξανά για το 8-6 του ημιχρόνου.

Στην Τρίτη περίοδο ανέβασε ξανά τη διαφορά στα τρία τέρματα (9-6) και κράτησε τη διαφορά υπέρ του ως το τελικό 13-9.

Τα οκτάλεπτα: 5-3, 3-3, 3-1, 2-2

Ολυμπιακός (Αλεξάντερ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 2, Χυδηριώτη 2, Ελευθεριάδου, Τριχά 2, Ξενάκη, Σιούτη, Μ. Πλευρίτου 1, Τορνάρου, Β. Πλευρίτου 2, Κρίστμας 1, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Σταματοπούλου, Σάντα, Τζωρτζακάκη.

Βουλιαγμένη (Κική Λιόση): Κοτσιώνη, Καϊάφα 1, Καλογεροπούλου, Ελληνιάδη 2, Γιαννοπούλου 1, Ριτζ 3, Τανκέεβα 1, Βάλβη, Στρατηδάκη 1, Ανδρεάδη, Μιμίδη, Αγγελίδη, Πάτρα, Μαρκατσέλη, Κρασσά.