Έχοντας εξαιρετική παρουσία σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, το Μαρκόπουλο πήρε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα στο κλειστό του Αγίου Θωμά επί του Παναθηναϊκού (1-3 σετ).

Πλέον, οι «πράσινες» μπαίνουν σε μπελάδες όσον αφορά την 3η θέση, ισοβαθμώντας σε αυτή με τον Ολυμπιακό, ενώ οι φιλοξενούμενες ανέβηκαν στην 7η θέση, ξεπερνώντας τον Άρη που ηττήθηκε 3-0 από την ΑΕΚ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε πολύ δυνατά και από τις δύο ομάδες, με το ένα προβάδισμα να διαδέχεται το άλλο. Το Μαρκόπουλο πήρε κεφάλι στο σκορ 22-20 και εν τέλει έφτασε στο 1-0 με 27-25.

Στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος, πήρε διαφορά ασφαλείας από την αρχή, με 11-6 και 14-7 και έκανε πολύ εύκολα το 1-1 με 25-13.

Οι φιλοξενούμενες άλλαξαν ολοκληρωτικά τα δεδομένα της αναμέτρησης στο τρίτο σετ, έφτασαν ακόμη και στο +10 και εν τέλει έκαναν το 2-1, επικρατώντας 25-18.

Στο τελευταίο σετ, το «τριφύλλι» προσπάθησε να αποφύγει την ήττα-σοκ, ωστόσο το Μαρκόπουλο ήταν αποφασισμένο για να κάνει την έκπληξη, κάτι που εν τέλει το κατάφερε, και με καθαρή νίκη μάλιστα, φτάνοντας στο 26-24 και το 3-1.

Τα σετ (1-3): 25-27, 25-13, 18-25, 24-26