Θριαμβευτής στο ντέρμπι των Δικεφάλων για την 11η αγωνιστική της Volley League γυναικών ο ΠΑΟΚ!

Πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση, οι «ασπρόμαυρες» επικράτησαν πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη με 3-0 σετ (25-17, 25-23, 25-20) επί της ΑΕΚ στο Παλατάκι, ανεβαίνοντας στην 6η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη, η Ένωση έδειξε ξανά ότι δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση, γνωρίζοντας την τρίτη ήττα στα τέσσερα πιο πρόσφατα παιχνίδια της.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα και μέχρι το 7-7, πριν η ΑΕΚ προηγηθεί με 12-10 και ο ΠΑΟΚ αντιδράσει, περνώντας μπροστά με 17-15. Κυρίαρχες οι γηπεδούχες στη συνέχεια έφτιαξαν μεγάλο σερί, φτάνοντας μέχρι το άνετο, όπως τελικά εξελίχθηκε, 1-0 (25-17).

Με ανεβασμένη ψυχολογία, ο ΠΑΟΚ μπήκε φουριόζος και στο δεύτερο σετ (8-2), ενώ η ΑΕΚ βελτιώθηκε, καταφέρνοντας να μειώσει σε 12-10, 16-14 και 17-15. Όμως στην «τελική ευθεία» ήταν ξανά η ομάδα του ΠΑΟΚ εκείνη που ήταν πιο ψύχραιμη, κάνοντας το 2-0 με 25-23.

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ προηγήθηκε με 5-3 και 9-5, αλλά στη συνέχεια μπλόκαρε ξανά, επιτρέποντας στις αντιπάλους της να περάσουν μπροστά με 11-10 και να μην ξανακοιτάξουν πίσω, κάνοντας έτσι και το τελικό 3-0 (25-20).

Τα σετ: 25-17, 25-23, 25-20