Ένα δυνατό παιχνίδι έγινε στο Ελ Πάσο, με τον Ηρακλή να παρουσιάζεται πιο ψύχραιμος στην διαδικασία των πέναλτι και να λυγίζει τον μαχητικό Εθνικό. Η κανονική διάρκεια του παιχνιδιού βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς σκορ, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Εκεί η ομάδα του Πειραιά, η οποία έπαιζε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Παυλάκη στο 37', κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 96' με τον Μάναλη μετά από κλέψιμο και πάσα του Μηλιώτη. Οι Θεσσαλονικείς δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα, με τον Ρόβα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Βουτσινά στην τελευταία φάση του αγώνα.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, εκεί όπου, μετά από 22 εκτελέσεις ο “Γηραιός” πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου, χάρη σε εύστοχο χτύπημα του Περόνε.

«Θύμα» έκπληξης στην γ’ φάση της διοργάνωσης, έπεσε ο Πλατανιάς, που έχασε 5-4 στα πέναλτι από τον Άρη Αβάτου. Το ματς στην κανονική διάρκεια έληξε 1-1, με την ομάδα της Ξάνθης να προηγείται στο 19’ με τον Δόντσο και τους Χανιώτες να ισοφαρίζουν στο 58’ με τον Παπανικολάου. Το σκορ δεν άλλαξε στην παράταση και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι, με τους Θρακιώτες να γράφουν ιστορία.

Αποκλεισμό-σοκ γνώρισε και η Δόξα Δράμας, που ηττήθηκε 1-0 από τη Νίκη Βόλου. Το «χρυσό» γκολ για τη θεσσαλική ομάδα πέτυχε ο Μαγκέντο στο 68’. Από την άλλη, την πρόκριση με εντυπωσιακό τρόπο σφράγισαν ο Κισσαμικός, που συνέτριψε 7-3 εκτός έδρας την Ερμιονίδα, αλλά και ο Απόλλων Πόντου, που επιβλήθηκε 5-1, επίσης εκτός έδρας, του ΑΟ Καρδίας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της γ’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας:

Κιθαιρών Καπαρελλίου-Ηρόδοτος 1-3
Αντίμαχος-Βόλος 0-2
Θύελλα Καμαρίου-Σπάρτη 1-0
Ερμής Αμυνταίου-Εργοτέλης 0-3
Εθνικός-ΑΕΠ Ηρακλής 0-0, 1-1 (9-10 πεν.)
Τηλυκράτης 2014-Αήττητος Σπάτων 0-5
ΑΟ Επισκοπής-Κασσιόπη 0-1
Θεσπρωτός-Απόλλων Λάρισας 2-3
ΑΟ Καρδίας-Απόλλων Πόντου (Καλαμαριάς) 1-5
ΑΣ Κόρινθος 2006-Παναχαϊκή 0-2
Ιεράπετρα-Καραϊσκάκης ΑΕ 1-0
Απόλλων Παραλιμνίου-Αιγινιακός 0-0, 0-0 (5-4 πεν.)
Ερμιονίδα-Κισσαμικός 3-7
ΑΣ Γιαννιτσά-Τρίκαλα ΑΟ 2-3
Άρης Αβάτου-Πλατανιάς 1-1, 1-1 (5-4 πεν.)
Νίκη Βόλου-Δόξα Δράμας 1-0

** H κλήρωση για τους αγώνες της δ’ φάσης, στην οποία θα συμμετάσχουν και οι ομάδες της Super League, θα διεξαχθεί την προσεχή Τρίτη (18/09) στις 12:00 στα γραφεία της ΕΠΟ, στο Πάρκο Γουδή.