Μεγάλη νίκη με 14-13 επί του Απόλλωνα Σμύρνης στα πέναλτι πήρε ο ΝΟ Χίου και προκρίθηκε πανηγυρικά στους 8 του Κυπέλλου πόλο ανδρών.

Οι δύο ομάδες έμειναν στο 10-10 στην κανονική διάρκεια του ματς, με τον ΝΟΧ να έχει το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο (5-2) και την Ελαφρά ταξιαρχία να ισοφαρίζει με φοβερό επιμέρους σερί (3-5) σε 8-8 στις αρχές του τέταρτου οκταλέπτου.

Οι Χιώτες έκαναν το 10-8 με τους Καρακάση και Ρουστάμοφ ενάμισι λεπτό πριν το φινάλε, για να στείλουν το ματς στα πέναλτι οι Γιαννουρής και Μαυρωτάς στα 22’ πριν τη λήξη.

Στα πέναλτι οι νησιώτες ήταν αλάνθαστοι, με την αστοχία του Απόλλωνα να του στερεί την πρόκριση.

ΝΟ Χίου-Απόλλων Σμύρνης 14-13 (κ.α. 10-10)

Οκτάλεπτα: 3-0, 2-2, 3-4, 2-4, πέν. 4-3

ΝΟ Χίου (Μάκης Μικέδης): Καραμπέτσος, Μόκας, Ρουστάμοφ 4, Τεσάνοβιτς 1, Καλαργυρός, Καρακάσης 2, Κανδιόγλου, Πανταζόπουλος 3, Παπούκας 2, Σωτηράκης, Καλογεράκος 1, Πέττας, Αϊβαλιώτης, Σωτηριανός, Καζάζης 1.

Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Κατρουτζανάκης): Γρηγοριάδης, Μαυρωτάς Λ. 2, Γιαννουρής 1, Φωκάς 1, Μοσκόφ 1, Καλιοράκης 1, Παπαδόπουλος Γ. 1, Λέικτς 1, Παπάκος 2, Δερμιτζάκης Δ. 2, Δερμιτζάκης Χρ. 1, Καστανάκης.