Την περασμένη εβδομάδα, η 15άχρονη αριστερόχειρας και η Κροάτισσα πρωταθλήτρια Χάνα Αράποβιτς είχαν πάρει την τρίτη θέση στο διπλό κορασίδων στο τουρνουά νέων της Γαλλίας. Το Σάββατο, στο φινάλε των αγώνων στο Σπα, η Παπαδημητρίου με την ίδια συμπαίκτρια κατέκτησαν πάλι το χάλκινο μετάλλιο στο ίδιο αγώνισμα στο εξίσου δυνατό Οπεν του Βελγίου. Προχώρησαν ως νούμερο 1 φαβορί του αγωνίσματος, αλλά στον αγώνα για την είσοδο στον τελικό συνάντησαν ζευγάρι από την Κίνα. Διεκδίκησαν γερά τη νίκη, ώσπου κάμφθηκαν με 3-1.

Δεν ήταν μόνο η διάκριση της Παπαδημητρίου στο διπλό το καλό αποτέλεσμα για τα ελληνικά χρώματα. Στην ημέρα των γενεθλίων της, η 15χρονη Χρυσή Φωτιάδου πλασαρίστηκε στις θέσεις 9-16 τόσο στο απλό κορασίδων, όσο και στο διπλό με παρτενέρ την Πολωνέζα Άννα Μπρίσκα. Ήταν μία ακόμα ελπιδοφόρα παρουσία της αθλήτριας από τη Φλώρινα έπειτα από εκείνη στο Μετς.

Η Παπαδημητρίου αποκλείστηκε πρόωρα στο απλό κορασίδων, καθώς τη σταμάτησε κι εδώ εμπόδιο από την Κίνα.

Στο διπλό κορασίδων, η Παπαδημητρίου και η Αράποβιτς ήταν στην κορυφή του ταμπλό και είχαν «bye» στον πρώτο γύρο. Στις «32», ξεπέρασαν με 3-0 σετ τις Ιταλίδες Μίριαμ Καρνοβάλε/Κιάρα Ρένσι (11-9, 11-3, 11-4) και το Σάββατο στις «16» τις Βελγίδες Σάρα Ντεβός/Τζούλι Βαν Χάουβερτ με 3-0 σετ (11-3, 11-8, 11-4)

Στα προημιτελικά, είχαν τον πρώτο λόγο και απέναντι στις Μάρι Μπαλντούιν/Μπριάνα Μπούργος από την Αγγλία και το Πουέρτο Ρίκο αντίστοιχα και το επιβεβαίωσαν με σκορ 3-1 (11-1, 11-7, 10-12, 11-6).

Στα ημιτελικά, συνάντησαν τις Κινέζες Σου Γι/Λιανγκ Τζιαγί. Πήραν το πρώτο σετ στην παράταση, έχασαν το δεύτερο με τον ίδιο τρόπο και στα επόμενα οι Ασιάτισσες πέρασαν την τακτική τους και ήταν καλύτερες στις λεπτομέρειες (14-12, 12-14, 7-11, 5-11).
Η Φωτιάδου με την Μπρίσκα πέρασαν χωρίς αγώνα στον δεύτερο γύρο κι εκεί απέκλεισαν τις Ρωσίδες Άννα Τσέρτοβα/Κριστίνα Κουρίλκινα με 3-0 σετ (11-2, 11-6, 11-6).

Το Σάββατο, στη 16άδα αντιμετώπισαν ένα άλλο ζευγάρι από τη Ρωσία, τις Αναστασία Μπερέσνεβα/Σβετλάνα Ντμιτριένκο, και κάμφθηκαν με 3-1 (12-14, 8-11, 11-6, 6-11).

Στο απλό κορασίδων, η Παπαδημητρίου απέφυγε τα προκριματικά ως νούμερο 2 της κατηγορίας και τοποθετήθηκε κατευθείαν στη βάση του ταμπλό. Η τύχη δεν την ευνόησε, όμως, κι, αφού πέρασε χωρίς αγώνα στον δεύτερο γύρο, βρήκε μπροστά της την Κινέζα Λιανγκ Τζιαγί με 3-0. Πίεσε όσο μπορούσε, αλλά στο τέλος γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ (9-11, 7-11, 7-11).

Η Φωτιάδου προχώρησε στο ταμπλό με τη δεύτερη θέση από το 15ο γκρουπ των προκριματικών. Είχε δύο νίκες και μία ήττα κι έχασε την πρωτιά σε ισοβαθμία από τη Γερμανίδα Λίζα-Ανίκα Γκεμπέκε. Από τη συγκεκριμένη αθλήτρια ηττήθηκε με 3-0 σετ στον πρώτο αγώνα (10-12, 8-11, 5-11).

Ακολούθως νίκησε την Τσέχα επικεφαλής Τερέζα Μπάρτοβα με 3-1 (11-4, 7-11, 11-4, 11-7) και στο καθοριστικό τρίτο ματς επικράτησε της Ισπανίδας Μαρία Μπερθόζα με 3-1 σετ (11-9, 7-11, 11-3, 11-5).

Στον πρώτο γύρο του αγωνίσματος κλήθηκε ν’ αντιμετωπίσει την Παρασκευή την Ιταλίδα Κιάρα Ρένσι, η οποία είχε πάρει τη δεύτερη θέση στο έκτο γκρουπ. Ήταν ανώτερη και επιβλήθηκε με 3-0 σετ (11-3, 14-12, 11-4).

Στις «32», απέκλεισε με νέα σταθερή απόδοση την Πορτορικανή Μπριάνα Μπούργος με 3-0 σετ (11-6, 11-4, 11-4) και αποκλείστηκε στη 16άδα με το ίδιο σκορ από την Πορτογαλίδα Ίνες Μάτος (5-11, 8-11, 11-13).