Πρωταθλήτρια στη Β’ Κατηγορία Νέων Ανδρών στέφθηκε η ομάδα του Μαυροβουνίου. Στον τελικό της Χαλκίδας νίκησε την Ισλανδία, 78-76 στην παράταση, με τις δύο ομάδες μαζί με την Ελλάδα να παίρνουν τα τρία εισιτήρια της ανόδου στην πρώτη κατηγορία. Οι ηττημένοι κέρδισαν το χειροκρότημα καθώς επέστρεψαν από το -16 (67-51) στο τελευταίο πεντάλεπτο, έστειλαν το ματς στην παράταση και έχασαν ευκαιρίες στο φινάλε να πάρουν τη νίκη.

Με τον Πόποβιτς να την καθοδηγεί στην επίθεση, η ομάδα του Μαυροβουνίου είχε την υπεροχή από το ξεκίνημα φτάνοντας γρήγορα σε διψήφια διαφορά (18-7). Οι Ισλανδοί θαρρείς και είχαν… στερέψει από τρίποντα και ενέργεια από τον αγώνα με την Ελλάδα, αδυνατούσαν να πλησιάσουν κυνηγώντας μέχρι και με 14 πόντους (41-27). Ο Γκούντμουντσον κράτησε όρθια την ομάδα του που πλησίασε στους εννιά (54-45), όμως ο Ίλιτς συνδυάζοντας ουσία και θέαμα ήταν αυτός που φρόντιζε να αποκαθιστά την τάξη (59-45). Η Ισλανδία δεν κατέθεσε τα όπλα και κατόρθωσε από το -16 (67-51) πέντε λεπτά πριν το τέλος να ισοφαρίσει (71-71) με τρίποντο του Πάλσον και να στείλει το ματς στην παράταση. Εκεί με παίκτη-κλειδί τον Ίλιτς που έπαιξε εξαιρετικές άμυνες και με μοιραίους τους Γιόνσον και Γκούντμουντσον για την Ισλανδία, το Μαυροβούνιο έφτασε στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 27-16, 41-29, 59-45, 71-71, (πρτ.) 78-76.

Μαυροβούνιο (Ντούμπλιεβιτς): Τσάραπιτς 5, Κριβοκάπιτς 17, Ραντούνοβιτς 4, Πόποβιτς 21, Μπάτσοβιτς 6, Χατζιμπέγκοβιτς 5, Ίλιτς 14 (18 ριμπ.), Νίκολιτς 4, Κνέζεβιτς 2.

Ισλανδία (Στέφανσον): Χέρμανσον, Γκούντμουντσον 23 (13 ριμπ.), Μπίργκισον 17, Πάλσον 10, Στέφανσον 3, Γιόνσον 14, Άγκουστσον 3, Γκίλφασον, Χλίνασον 6.

Διαιτητές: Ρότσα (Πορτογαλία), Κάροβιτς (Βοσνία), Αμπρόσοφ (Ουκρανία).