Πρωταγωνιστής ο Δημήτρης Καρυπίδης, ο οποίος αν και όγδοος στα 50μ. ύπτιο S2, θα βρεθεί στη λίστα των μεταλλιούχων. Έτσι, αν και δεν έχει γίνει ακόμη απονομή του μεταλλίου, ο Καρυπίδης είναι «χάλκινος» πρωταθλητής Ευρώπης στα 50μ. ύπτιο S1 με επίδοση 1:35.11.

Η Αλεξάνδρα Σταματοπούλου κατέλαβε την τέταρτη θέση στα 50μ. ελεύθερο S4, σημειώνοντας νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Η επίδοσή της ήταν 52.77, ενώ το προηγούμενο πανελλήνιο ρεκόρ κατείχε η Μαρία Γουργολίτσα από τις 7 Ιανουαρίου 2017 στην Αθήνα με 1:06.75.

Την τέταρτη θέση στα 50μ. ελεύθερο S3 με επίδοση 54.83 (56.29 είχε στον πρωϊνό προκριματικό), κατέλαβε ο Γιάννης Κωστάκης, ενώ στα 100μ. πρόσθιο SB13 ο Γεράσιμος Λιγνός κατετάγη πέμπτος. Η επίδοσή του ήταν 1:13.50.

Ακόμη, η Ευθυμία Γκουλή ήταν έβδομη στα 100μ. ελεύθερο S9 με 1:10.12 (4η στην 2η προκριματική σειρά με 1:10.18).

Εκτός τελικού στα 200μ. μικτής ατομικής SM6 έμεινε η Μαρία Τσάκωνα, η οποία κατέλαβε την πέμπτη θέση στην τρίτη προκριματική σειρά με 4:05.86, όπως και ο Χρήστος Μελέτης στα 50μ. ελεύθερο S3, όπου ήταν πμπτος στην πρώτη προκριματική σειρά με 1:08.85.

Στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος μπότσια ο Πολυχρονίδης
«Φλερτάρει» με το μετάλλιο ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης στο ατομικό BC3 του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος που γίνεται στο Λίβερπουλ. Το Νο-1 της παγκόσμιας κατάταξης και κάτοχος τεσσάρων μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, με Sport Assistant την Κατερίνα Πατρώνη, προκρίθηκε με πέντε νίκες στον ημιτελικό της Τετάρτης όπου θα διεκδικήσει ένα ακόμη μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση. Στον αγώνα για την πρόκρισή του στον ημιτελικό, ο Πολυχρονίδης θ` αντιμετωπίσει τον Αυστραλό Ντάνιελ Μίκελ.

Ακόμα από ελληνικής πλευράς: Στην κατηγορία BC1, οι Παναγιώτης Σουλάνης και Χρήστος Κυπριώτης έφτασαν έως τον γύρο των «16», όπως και η Άννα Ντέντα στο ατομικό BC3.