Ολυμπιακός-Άρσεναλ

Γεια σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Ολυμπιακός-Άρσεναλ για τους «16» του Europa League. by Αποστόλης Λιβάνιος
Το ματς θα ξεκινήσει στις 22:00, θα καλυφθεί τηλεοπτικά από το Cosmotesports2 και ραδιοφωνικά από τον bwinΣΠΟΡ FM 94.6 σε περιγραφή Νίκου Σταματέλου. Μαζί μας στο σχόλιο θα έχουμε και τον Γιώργο Σπανομανώλη. by Αποστόλης Λιβάνιος
Η ρεβάνς θα διεξαχθεί την επόμενη Πέμπτη και είναι προγραμματισμένη για τις 19:55. by Αποστόλης Λιβάνιος
Πρόκειται για ακόμη μια συνάντηση των δύο ομάδων τα δύο χρόνια και φυσικά αυτή που έχει μείνει χαραγμένη στη μνήμη των φίλων των Πειραιωτών είναι η περυσινή για τους «32» του Europa με τη μεγάλη πρόκριση στο Λονδίνο. by Αποστόλης Λιβάνιος
Ο Ολυμπιακός, ως γνωστόν, θα αγωνιστεί μόνο δίχως τον τραυματία Ρούμπεν Σεμέδο, αφού ο Ουσεϊνού Μπα κατάφερε να τεθεί στη διάθεση του Πέδρο Μαρτίνς. by Αποστόλης Λιβάνιος
Πάμε αρχικά να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.., για τις οποίες έχετε ενημερωθεί από το sport-fm.gr. by Αποστόλης Λιβάνιος
Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Βαλμπουενά, Μπρούμα και Ελ Αραμπί. by Αποστόλης Λιβάνιος
Άρσεναλ (Μικέλ Αρτέτα): Λένο - Τίρνεϊ, Γκάμπριελ, Νταβίντ Λουίζ, Μπεγερίν - Πάρτεϊ, Γουίλιαν, Τζάκα - Έντεγκααρντ, Σάκα, Ομπαμεγιάνγκ. by Αποστόλης Λιβάνιος
Στον πάγκο των Πειραιωτών: Καραργύρης, Τζολάκης, Φορτούνης, Χασάν, Ανδρούτσος, Μασούρας, Ντρέγκερ, Χολέμπας, Σουρλής, Ραντζέλοβιτς by Αποστόλης Λιβάνιος
Διαιτητής: Ντάνιελ Ζίμπερτ (Γερμανία) Βοηθοί: Γιαν Ζάιντελ και Ράφαελ Φόλτιν Τέταρτος: Κρίστιαν Ντίνγκερτ VAR: Μάρκο Φριτς, AVAR: Σάσα Στάγκεμαν by Αποστόλης Λιβάνιος
Διαβάστε τη συνέντευξη του Τάσου Πάντου στο sport-fm.gr για το αποψινό ματς. by Αποστόλης Λιβάνιος
Πάμε να θυμηθούμε το "χρυσό" γκολ του Ελ Αραμπί πέρυσι στο Λονδίνο by Αποστόλης Λιβάνιος
by Αποστόλης Λιβάνιος
«Μπορούμε να περάσουμε και φέτος την Άρσεναλ», δήλωσε την Τετάρτη στη συνέντευξη Τύπου ο Πέδρο Μαρτίνς. by Αποστόλης Λιβάνιος
«Μεγάλοι παίκτες οι Ομπαμεγιάνγκ-Λακαζέτ, αλλά θα νικήσει ο Ολυμπιακός», ανέφερε ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος. by Αποστόλης Λιβάνιος
Στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων στην περυσινή σεζόν η Άρσεναλ είχε επικρατήσει 1-0 στο Φάληρο by Αποστόλης Λιβάνιος
Περίπου δέκα λεπτά για τη σέντρα στο «Γ. Καραϊσκάκης» by Αποστόλης Λιβάνιος
ΑΛΛΑΓΗ της τελευταίας στιγμής για τον Ολυμπιακό! Έξω ο Μπα, ο οποίος ταλαιπωρείται από ενοχλήσεις στη μέση, μέσα ο Μασούρας by Αποστόλης Λιβάνιος
Συνεπώς ο Εμβιλά μεταφέρεται στην άμυνα, ο Βαλμπουενά στα χαφ από τη θέση του εξτρέμ και τη θέση του δεύτερου παίρνει ο Μασούρας και το σύστημα του Ολυμπιακού από 4-3-3 γίνεται 4-2-3-1 by Αποστόλης Λιβάνιος
Στον αγωνιστικό χώρο πλέον οι δύο ομάδες by Αποστόλης Λιβάνιος
Σέντρα στο ματς! by Αποστόλης Λιβάνιος
1' Σέντρα του Μπεγερίν, που ανέβηκε με καλές προϋποθέσεις, μπλοκάρει ο Σα. by Αποστόλης Λιβάνιος
3' Ευκαιρία για την Άρσεναλ. Ο Τίρνεϊ έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Έντεγκααρντ εκτέλεσε άσχημα από πολύ καλή θέση. by Αποστόλης Λιβάνιος
Έχει μπει δυνατά η Άρσεναλ by Αποστόλης Λιβάνιος
Καλησπέρα και από μένα. Περιμένουμε να δούμε πως θα λειτουργήσει αναγκαστικά το πλάνο με Σωκράτη και Εμβιλά στην άμυνα σε μια τελείως αναγκαστική επιλογή. Από το πρώτο τρίλεπτο πάντως και τη φάση του Έντεγκααρντ φαίνεται ότι υπάρχει θεματάκι το οποίο θα πρέπει να ξεπεραστεί σύντομα και να συντονιστούν οι δύο στόπερ. by Γιώργος Σπανομανώλης
Γεια σου Γιώργη! by Αποστόλης Λιβάνιος
6' ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ευκαιρία για την Άρσεναλ. Σέντρα του Μπεγερίν, η άμυνα του Ολυμπιακού έχασε τον Ομπαμεγιάνγκ που έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στον ώμο του Παπασταθόπουλου, τη βρήκε και ο Σα και προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι. by Αποστόλης Λιβάνιος
Είναι υπερβολικά παθητικός ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα by Αποστόλης Λιβάνιος
Απόστολε όπως το είπαμε από το πρώτο δίλεπτο. Η Άρσεναλ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προσπαθεί να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό και να εκμεταλλευτεί τον δεδομένη απουσία συντονισμού που έχουν Σωκράτης και Εμβιλά. Οι δύο μεγάλες ευκαιρίες στο ξεκίνημα για την Άρσεναλ με Έντεγκααρντ και Ομπεμαγιάνγκ, φανέρωσαν από την αρχή το βασικό πρόβλημα του Ολυμπιακού ανασταλτικά, καθώς και την έλλειψη συγκέντρωσης στο ξεκίνημα. Είναι υποχρεωμένη η ομάδα του Μαρτίνς να ξυπνήσει. by Γιώργος Σπανομανώλης
13' Πρώτη επιθετική προσπάθεια με αξιώσεις για τον Ολυμπιακό, αλλά μετά το κλέψιμο του Μπουχαλάκη, ο Βαλμπουενά καθυστέρησε να αποφασίσει και να συνεργαστεί με τον Έλληνα μέσο, με αποτέλεσμα να περάσει ο κίνδυνος. by Αποστόλης Λιβάνιος
14' Πολύ άστοχο σουτ του Πάρτεϊ από το ημικύκλιο by Αποστόλης Λιβάνιος
Είναι μεγάλο θέμα ο Τίρνεϊ από τα αριστερά (δεξιά του Ολυμπιακού δηλαδή). Οργώνει ο μπακ της Άρσεναλ by Αποστόλης Λιβάνιος
18' Εκτέλεση φάουλ του Νταβίντ Λουίζ, μπλοκάρει ο Σα. by Αποστόλης Λιβάνιος
Είναι πάντως κρίμα σε ένα τόσο καθοριστικό ματς, ο Ολυμπιακός να παίζει με τρεις αμυντικούς που ήρθαν τον Γενάρη και έναν παίκτη που δεν είναι καν στόπερ. by Γιώργος Σπανομανώλης
21' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Οι Πειραιώτες πίεσαν ψηλά, ο Έντεγκααρντ έκανε λάθος και ο Μπρούμα πήρε την μπάλα και εκτέλεσε, αλλά ο Λένο μπλόκαρε. Είχε και την επιλογή του Ελ Αραμπί ο Πορτογάλος by Αποστόλης Λιβάνιος
22' Κίτρινη ο Εμβιλά για φάουλ στον Σάκα by Αποστόλης Λιβάνιος
23' Φάουλ για την Άρσεναλ σε επικίνδυνο σημείο. by Αποστόλης Λιβάνιος
24' Εκτέλεσε ο Ομπαμεγιάνγκ, μπλόκαρε ο Σα. by Αποστόλης Λιβάνιος
Νέο φάουλ σε επικίνδυνο σημειο για την Άρσεναλ by Αποστόλης Λιβάνιος
Εκτέλεσε ο Τζάκα, στο τείχος η μπάλα by Αποστόλης Λιβάνιος
Είναι ξεκάθαρο πως αν ο Ολυμπιακός πιέσει ψηλά θα αναγκάσει σε λάθη τους Άγγλους. Φάνηκε στη φάση του Μπρούμα, φάνηκε και τώρα. Δεν ξέρω βέβαια πόσο φρεσκάδα έχουν στα πόδια τους οι παίκτες του Μαρτίνς για να κάνουν κάτι τέτοιο. Πάντως, όσο και αν η Άρσεναλ είναι σωστή στις μεταβιβάσεις, όταν ο Ολυμπιακός την πιέσει στα 2/3 του γηπέδου της δημιουργεί θέμα. by Γιώργος Σπανομανώλης
33' Ευκαιρία για την Άρσεναλ. Ο Ομπαμεγιάνγκ βρέθηκε φάτσα με τον Σα, καθυστέρησε και τον πρόλαβε ο Λαλά, απομακρύνοντας την τελευταία στιγμή. by Αποστόλης Λιβάνιος
34' ΓΚΟΛ για την Άρσεναλ, 0-1! Πολύ δυνατό σουτ του Έντεγκααρντ εκτός περιοχής, ο Σα αιφνιδιάστηκε και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του. by Αποστόλης Λιβάνιος
37' Κίτρινη στον Μπουχαλάκη, που σταμάτησε αντεπίθεση της Άρσεναλ με τον Ομπαμεγιάνγκ by Αποστόλης Λιβάνιος
39' Απειλεί ο Ολυμπιακός. Ο Μπρούμα βρήκε τον Ελ Αραμπί, έκανε το σουτ ο Μαροκινός, διπλή κόντρα και άουτ η μπάλα by Αποστόλης Λιβάνιος
40' ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία για τον Ολυμπιακό για το 1-1! Φθηνό λάθος του Νταβίντ Λουίζ, έκλεψε ο Μασούρας που πίεσε, αλλά είχε κακή επιλογή με το άστοχο σουτ του φάτσα με τον Λένο κι ενώ περίμενε μόνος ο Ελ Αραμπί! by Αποστόλης Λιβάνιος
Όλα λάθος στη φάση του γκολ της Άρσεναλ. Ο Ρέαμπτσιουκ πουλάει την μπάλα, ο Καμαρά είναι δεδομένο ότι χωρίς τον Εμβιλά πλάι του δεν έχει τρεξίματα και ο Σα που δεν είναι στα καλύτερα του δέχεται ένα γκολ από τα 25 μέτρα με την μπάλα να πηγαίνει πάνω του και όχι σε κάποια γωνία. Σε αυτή τη φάση της διοργάνωσης, όλα αυτά τα πληρώνεις. Ο Μασούρας στην μεγάλη φάση του Ολυμπιακού πληρώνει το γεγονός ότι ήθελε να το τελειώσει μόνος του ενώ το 1-1 είναι από με μια πάση στον Ελ Αραμπί by Γιώργος Σπανομανώλης
43' Σουτ του Γουίλιαν, κόντρα στον Λαλά και η μπάλα στην αγκαλιά του Σα. by Αποστόλης Λιβάνιος
43' Κίτρινη στον Γκάμπριελ για φάουλ στον Βαλμπουενά by Αποστόλης Λιβάνιος
by Γιώργος Σπανομανώλης
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις by Αποστόλης Λιβάνιος
Ημίχρονο στο Φάληρο: Ολυμπιακός-Άρσεναλ 0-1. Το γκολ του Έντεγκααρντ από το 34' με πολύ δυνατό σουτ (φέρει ευθύνη ο Σα) χωρίζει τις δύο ομάδες. Σαφώς ανώτεροι στο πρώτο μέρος οι Λονδρέζοι, οι οποίοι είχαν και δοκάρι με τον Ομπαμεγιάνγκ στο 6', ενώ γενικότερα είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Σε πολύ παθητικό ρόλο η ομάδα του Μαρτίνς, η οποία, πάντως, είχε μεγάλη ευκαιρία στο 40' με τον Μασούρα για το 1-1. Βάσει της εικόνας του αγώνα, παρότι μπορούσαν να είχαν φέρει στο τέλος την κατάσταση στα ίσα οι Πειραιώτες, είναι δίκαιο. Θα πρέπει οι ερυθρόλευκοι να ποντάρουν περισσότερο στο γεγονός ότι έχουν το εύκολο λάθος οι φιλοξενούμενοι, να πιέσουν παραπάνω και να μην φοβηθούν να βγουν μπροστά. by Αποστόλης Λιβάνιος
Το αποτέλεσμα στο πρώτο μέρος είναι δίκαιο και αντικατοπτρίζει την εικόνα του ματς. Η ομάδα του Αρτέτα βρήκε γκολ, είχε δοκάρι και ήταν ανώτερη σε όλους του τομείς. Είναι δεδομένο ότι ο Ολυμπιακός πίσω έχει θέματα, ενώ και ο Σα είναι ξεκάθαρο ότι δεν είναι εδώ και καιρό στα καλύτερα του. Από εκεί και πέρα η Άρσεναλ δεν είναι καμία υπερομάδα που θα σε καταπιεί. Πίσω έχει σοβαρά θέματα και φάνηκαν σε δύο περιπτώσεις στο πρώτο μέρος. Ωστόσο σε ένα τέτοιο ματς όταν δεν καθαρίσεις τις όποιες φάσεις σου δημιουργηθούν τότε δεν μπορείς να ελπίζεις περισσότερο. Το λάθος του Μασούρα να μην πασάρει στον Ελ Αραμπί στη φάση του 40ου λεπτού μπορεί να αποβεί μοιραίο by Γιώργος Σπανομανώλης
Αλλαγές για τον Ολυμπιακό: Μέσα Φορτούνης και Χολέμπας, έξω Βαλμπουενά και Ρέαμπτσιουκ για τον Ολυμπιακό. by Αποστόλης Λιβάνιος
Έναρξη στο δεύτερο μέρος! by Αποστόλης Λιβάνιος
47' Σουτ του Πάρτεϊ εκτός περιοχής, μπλόκαρε ο Σα. by Αποστόλης Λιβάνιος
54' Επικίνδυνη επίθεση της Άρσεναλ, που ολοκληρώνεται με άστοχο σουτ του Πάρτεϊ έπειτα από κακό διώξιμο του Χολέμπας by Αποστόλης Λιβάνιος
55' Αλλαγή για την Άρσεναλ. Θεμπάγιος αντί Πάρτεϊ by Αποστόλης Λιβάνιος
58' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός, 1-1! Ο Ελ Αραμπί κλέβει την μπάλα έξω από την περιοχή από τον Θεμπάγιος, με την Άρσεναλ να είναι ψηλά και εκτελεί τον Λένο που ήταν αρκετά έξω από το πεδίο δράσης του, καθώς είχε ανέβει για να ξεκινήσει το χτίσιμο της επίθεσης των Λονδρέζων. by Αποστόλης Λιβάνιος
59' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ραντζέλοβιτς αντί Μπρούμα by Αποστόλης Λιβάνιος
Αυτό ήταν το όπλο του Ολυμπιακού από το πρώτο ημίχρονο. Η πίεση ψηλά ανάγκασε σε ακόμα ένα λάθος την άμυνα της Άρσεναλ. Αυτή τη φορά ήταν εκεί ο πλέον κατάλληλος ποδοσφαιριστής, ο Ελ Αραμπί που έχει τον τρόπο να μην χαρίζει κάστανα σε τέτοιες φάσεις για την ισοφάριση και την αλλαγή των δεδομένων στο ματς. by Γιώργος Σπανομανώλης
67' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Συνεργασία Φορτούνη, Καμαρά και Ραντζέλοβιτς, ο τελευταίος έκανε το γύρισμα και ο Ελ Αραμπί δεν μπόρεσε να σκοράρει σχεδόν από το πέναλτι, αφού κόντραρε η μπάλα και πέρασε έξω σε κόρνερ. by Αποστόλης Λιβάνιος
Ο Ολυμπιακός έχει ανέβει, η Άρσεναλ έχει δώσει γήπεδο και περιμένει και γενικά το ματς έχει άλλη εικόνα. Οι "ερυθρόλευκοι" έχουν ψυχολογία και κυριαρχούν σε αυτό το 15λεπτο. by Γιώργος Σπανομανώλης
Άλλος Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος, έχει αυτός την πρωτοβουλία των κινήσεων και μένει πίσω η Άρσεναλ by Αποστόλης Λιβάνιος
Μίνι διακοπή, στο έδαφος ο Μπουχαλάκης by Αποστόλης Λιβάνιος
75' Άστοχο σουτ του Γουίλιαν εκτός περιοχής, δεν ανησύχησε ο Σα, καθώς έφυγε πολύ ψηλά η μπάλα by Αποστόλης Λιβάνιος
Ετοιμάζεται ο Χασάν για τον Ολυμπιακό by Αποστόλης Λιβάνιος
77' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό Χασάν αντί Ελ Αραμπί by Αποστόλης Λιβάνιος
80' ΓΚΟΛ η Άρσεναλ, 1-2! Σέντρα του Γουίλιαν μετά από κόρνερ, ο Γκάμπριελ παίρνει την κεφαλιά από τον Εμβιλά και στέλνει την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Σα. Έντονες διαμαρτυρίες από τους Πειραιώτες για φάουλ του σκόρερ στον Γάλλο, καθώς έχει βάλει τον αγκώνα του πάνω στον αντίπαλο ο Βραζιλιάνος. by Αποστόλης Λιβάνιος
Κίτρινη στον πάγκο του Ολυμπιακού και συγκεκριμένα στον Τοροσίδη από τον διαιτητή by Αποστόλης Λιβάνιος
82' Ελνένι και Ρο αντί Γουίλιαν και Έντεγκααρντ για την Άρσεναλ by Αποστόλης Λιβάνιος
Και Πέπε αντί Σάκα by Αποστόλης Λιβάνιος
Μετράει κανονικά το γκολ by Αποστόλης Λιβάνιος
84' Ευκαιρία για την Άρσεναλ. Γύρισμα του Μπεγερίν από τα δεξιά, η μπάλα κύλησε σχεδόν πάνω στη γραμμή και πέρασε ο κίνδυνος. by Αποστόλης Λιβάνιος
85' ΓΚΟΛ η Άρσεναλ, 1-3! Πολύ δυνατό σουτ του Ελνένι εκτός περιοχής, η μπάλα πήρε φάλτσα και κατέληξε χαμηλά στην αριστερή γωνία του Σα, βρίσκοντας λίγο και στο δοκάρι. by Αποστόλης Λιβάνιος
86' Ανδρούτσος αντί Μασούρα για τον Ολυμπιακό by Αποστόλης Λιβάνιος
Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις by Αποστόλης Λιβάνιος
90' +1' Απειλεί η Άρσεναλ. Ο Λακαζέτ, εκτέλεσε, ο Παπασταθόπουλος του είχε κλείσει το πεδίο και ο Γάλλος αστόχησε από καλή θέση by Αποστόλης Λιβάνιος
Τέλος στο «Γ. Καραϊσκάκης»: Ολυμπιακός-Άρσεναλ 1-3. Τεράστιο προβάδισμα για πρόκριση πλέον οι Λονδρέζοι, που άνοιξαν το σκορ στο 34’ με δυνατό σουτ του Έντεγκααρντ, με τον Σα να φέρει ευθύνη, η απάντηση ήρθε στο 58’ με τον Ελ Αραμπί από τους Πειραιώτες, αλλά στην τελική ευθεία οι φιλοξενούμενοι έγειραν αισθητά υπέρ τους την πλάστιγγα. Ο Γκάμπριελ έκανε το 1-2 στο 85’, σε μια φάση για την οποία οι «ερυθρόλευκοι» έχουν δικαιολογημένα παράπονα, αφού ο Βραζιλιάνος στόπερ έχει βάλει τον αγκώνα του στον Εμβιλά, ενώ ο Ελνένι με βολίδα στο 85’ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Σα, στο δοκάρι και μέσα. Οι τελικές ήταν 6(2)-18(7) συνολικά, ενώ η κατοχή της μπάλας στο 42%-58% by Αποστόλης Λιβάνιος
Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Πέμπτη στις 19:55 by Αποστόλης Λιβάνιος
Αυτά από εμάς. Καλό σας βράδυ. Μείνετε συντονισμένοι στο sport-fm.gr για αναλυτικό ρεπορτάζ. by Αποστόλης Λιβάνιος