Champions League

Δούλεψαν για τον Ολυμπιακό

Την ισοπαλία 1-1 απέσπασε η Σταντάρ Λιέγης από την Αλκμάαρ στην Ολλανδία, στο άλλο ματς του 8ου ομίλου, στον οποίο μετέχει και ο Ολυμπιακός. Επιβλητικό πέρασμα της Σεβίλλης από το «Αϊμπροξ Παρκ» επί της Ρέιντζερς με σκορ 4-1 ενώ η Φιορεντίνα με το νέο σταρ του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου Στέβαν Γιόβετιτς επικράτησε 2-0 της Λίβερπουλ στο «Αρτέμιο Φράνκι». Εύκολες νίκες για Μπαρτσελόνα και Λιόν κόντρα σε Ντιναμό Κιέβου και Ντεμπρέτσεν αντίστοιχα.

Δείτε εδώ τι έγινε στον: 5ο όμιλο, 6ο όμιλο, 7ο όμιλο

ΑΛΚΜΑΑΡ-ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ 1-1

«Την μπουκιά από το στόμα» πήρε η Σταντάρ Λιέγης από την Άλκμααρ, στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, όπου συμμετέχει και ο Ολυμπιακός. Οι Ολλανδοί -έχοντας το προβάδισμα με γκολ του Ελ Χαμνταουί από το 48’- ετοιμάζονταν να πανηγυρίσουν την «παρθενική» τους νίκη στο Champions League, ωστόσο σε ένα από τα τελευταία γεμίσματα των μαχητικών Βέλγων στις καθυστερήσεις, ο Τραορέ εκμεταλλεύτηκε την σύγχυση κι έδωσε τον πόντο στην ομάδα του…

Να ‘χε κι ένα γκολ…

Η απουσία ενός γκολ αδίκησε τις προσπάθειες των δυο ομάδων στο πρώτο ημίχρονο. Ευκαιρίες από αυτές που χαρακτηρίζονται κλασικές, μπορεί να μην χάθηκαν πάρα πολλές, ωστόσο το παιχνίδι είχε να επιδείξει έναν εξαιρετικό ρυθμό και επικίνδυνες φάσεις εναλλάξ μπροστά στις δυο εστίες.

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο τέταρτο, στο οποίο η Άλκμααρ επιχείρησε να αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων, η Σταντάρ ήταν εκείνη που -με πρωταγωνιστή τον πολύ καλό Μποκανί- έφτασε πιο κοντά στο γκολ. Το δεκάλεπτο 20’-30’ ανήκε αποκλειστικά στους Βέλγους, που δεν μπόρεσαν, όμως, στις καλές φάσεις που δημιούργησαν, να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε ένα γκολ.

Με την πάροδο, ωστόσο, του ημιώρου, η Άλκμααρ ανέκαμψε και, καταφέρνοντας να κλείσει σταδιακά τους Βέλγους στα «καρέ» τους, ήταν εκείνη που πίεζε πλέον περισσότερο για το γκολ. Ένα γκολ, που -παρά τις καλές προσπάθειες, κυρίως του Ελ Χαμνταουί- δεν ήρθε, με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να πάνε «άσφαιρες» στα αποδυτήρια.

Γρήγορο «χτύπημα», σκληρή «τιμωρία»…

Με τον ίδιο τρόπο που τελείωσε το πρώτο ημίχρονο -την Άλκμααρ να πιέζει- ξεκίνησε και το δεύτερο στο «DSB Stadium», το οποίο, πριν προλάβουν να συμπληρωθούν τρία λεπτά παιχνιδιού, σηκώθηκε «στο πόδι». Ο Χόλμαν έκανε ωραία μπαλιά-«τρύπα» μέσα στην περιοχή στον Ελ Χαμνταουί και αυτή τη φορά ο Μαροκινός δεν αστόχησε. Με ωραίο, μονοκόμματο, συρτό πλασέ έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία του Μπολάτ και άνοιξε το σκορ για τους Ολλανδούς.

Από το σημείο εκείνο κι έπειτα, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε μεν, παρέμεινε σε επίπεδα αρκετά υψηλά δε, ώστε να κρατάει τους θεατές σε εγρήγορση. Η Σταντάρ βγήκε μπροστά, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης –κάτι που έδωσε χώρο στην Άλκμααρ και κάποιες ευκαιρίες για να τελειώσει το παιχνίδι.

Αφού, λοιπόν, εκείνη δεν το κατάφερε -όπως συνήθως συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις- οι Βέλγοι κατάφεραν να την «τιμωρήσουν» με έναν αρκετά σκληρό, είν’ η αλήθεια, τρόπο. Το γέμισμα «της απελπισίας» του τερματοφύλακα Μπολάτ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, έφερε σύγχυση στην περιοχή των Ολλανδών, ο Βίτσελ έδιωξε -πιεζόμενος- «άτσαλα» την μπάλα και ο προωθημένος Τραορέ που την βρήκε «στο πιάτο» δεν δυσκολεύτηκε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. «Πικρή» κατάληξη για την -καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα- Άλκμααρ, δίκαιη ανταμοιβή για την πεισμωμένη και μαχητική Σταντάρ.