Καλή χρονιά με ντέρμπι!

Το πρώτο μεγάλο παιχνίδι της νέας χρονιάς διεξάγεται στο Καραϊσκάκη με τον Ολυμπιακό να υποδέχεται την ΑΕΚ (19.00 ΝΕΤ). Πάθος για νίκη και από τις δύο ομάδες, για βαθμολογικούς λόγους στους «ερυθρόλευκους» και ψυχολογικούς στην «Ένωση». Live η μεγάλη αναμέτρηση από τον NovaΣΠΟΡ FM 94.6 και το www.sport-fm.gr.

Μεγάλη βαθμολογική ανάσα πήρε ο Ηρακλής νικώντας με 3-1 τον καταδικασμένο Πανθρακικό στο «Καυταντζόγλειο». Τρία γκολ μέσα σε έντεκα λεπτά στην επανάληψη ήταν αρκετά για να ανατραπεί το προβάδισμα των φιλοξενούμενων και να σταματήσει η γκρίνια στην εξέδρα. Στο 0-0 έμειναν ΠΑΣ και Skoda Ξάνθη στα Γιάννενα με τις δύο ομάδες να παραμένουν χαμηλά.

Εργοτέλης-ΠΑΟ (16:45), Ολυμπιακός-ΑΕΚ και ΠΑΟΚ-Πανιώνιος (19:00) συμπληρώνουν το πρόγραμμα. Όσον αφορά τα χθεσινά ματς, ο Άρης επικράτησε με σκορ 3-0 στην έδρα του Ατρομήτου, η Λάρισα νίκησε 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης και η Καβάλα με τον Λεβαδειακό ήρθαν ισόπαλοι 2-2.