Live: ΑΕΚ-ΠΑΟ 1-0 (Τελικό)

Αυτή η ΑΕΚ δεν πεθαίνει ποτέ! Το γρήγορο γκολ του «τρομοκράτη» Τζεμπούρ και τα «μαγικά» τρικ που σκαρφίστηκε ο Χιμένεθ για να αντιμετωπίσει έξι απουσίες και τρεις αναγκαστικές αλλαγές, χάρισαν στην ΑΕΚ μεγάλη νίκη (1-0) επί του Παναθηναϊκού. Το ψυχωμένο παιχνίδι της «Ένωσης» δεν βρήκε απάντηση από την πολύ μέτρια ομάδα του Νιόπλια, που «ξύπνησε» όταν πλέον ήταν αργά…

Αυτή η ΑΕΚ δεν πεθαίνει ποτέ!

Το γρήγορο γκολ του «τρομοκράτη» Τζεμπούρ και τα «μαγικά» τρικ που σκαρφίστηκε ο Χιμένεθ για να αντιμετωπίσει έξι απουσίες και τρεις αναγκαστικές αλλαγές, χάρισαν στην ΑΕΚ μεγάλη νίκη (1-0) επί του Παναθηναϊκού.

Το ψυχωμένο παιχνίδι της «Ένωσης» δεν βρήκε απάντηση από την πολύ μέτρια ομάδα του Νιόπλια, που «ξύπνησε» όταν πλέον ήταν αργά…

94' Τέλος στο ματς. Η ΑΕΚ νίκησε 1-0 τον Παναθηναϊκό.

93' Κίτρινη κάρτα στον Σάχα για καθυστερήσεις.

90' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

85' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Τζεμπούρ στρώνει με κεφαλιά τη μπάλα στον Λεονάρντο, εκείνος έπιασε στον αέρα το σουτ, αλλά ο Τζόρβας διώχνει τη μπάλα σε κόρνερ.

84' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Ιωαννίδης παίρνει τη θέση του Σπυρόπουλου.

83' Απίστευτη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Μετά από μια μικρή σύγχυση στα καρέ της ΑΕΚ, ο Ζιλμπέρτο βρίσκεται μόνος με το τέρμα, αλλά καταφέρνει με αριστερό πλασέ να στείλει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

82' Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Νίκος Καράμπελας μπαίνει στη θέση του τραυματία Νταντόμο.

78' Έχει οπισθοχωρήσει κάπως η ΑΕΚ σε αυτά τα λεπτά. Μοιάζει περισσότερο κουρασμένη και δεν κρατάει την μπάλα στα πόδια της.

74' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λεονάρντο παίρνει τη θέση του Ρότζερ Γκερέιρο.

71΄ Ρισκάρει ο Νιόπλιας. Ο Μαυρίας μπαίνει στη θέση του Σαριέγκι, προκειμένου ο Παναθηναϊκός να γίνει πιο απειλητικός και επιθετικός.

66' - Αλλαγή για την ΑΕΚ: Νέο πρόβλημα τραυματισμού για την ΑΕΚ! Ο Μάκος αποχωρεί με χτύπημα στους προσαγωγούς και δίνει τη θέση του στον Γκέντσογλου

64': Σε εξαιρετικό γύρισμα του Τζεμπούρ από δεξιά, ο Λαγός πιάνει το φαλτσαριστό σουτ στην κίνηση και αναγκάζει τον Τζόρβα να πέσει στη δεξιά του γωνία και να αποκρούσει εντυπωσιακά

59' - Κίτρινη κάρτα για τον Παναθηναϊκό: Ο Λουίς Γκαρσία "γκρέμισε" τον Νταντόμο

52' - Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ: Ο Μπερνς ανέτρεψε τον Χριστοδουλόπουλο, που έβγαινε από αριστερά στην αντεπίθεση

51': Ο Τζεμπούρ βγαίνει με καλές προϋποθέσεις στην αντεπίθεση, πιάνει το δυνατό σουτ από το ύψος του ημικυκλίου, αλλά στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ

49': Απαντάει ο Σισέ! Ο Γάλλος βρίσκει χώρο έξω από την περιοχή και δεξιά, πιάνει το δυνατό σουτ και στέλνει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Σάχα

48': Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Μετά από εξαιρετική ενέργεια και σέντρα του Νταντόμο από αριστερά, ο Τζεμπούρ πιάνει την κεφαλιά από πολύ κοντινή απόσταση, αλλά στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

46' - Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό: Ο Καραγκούνης στη θέση του Σιμάο

46': Έναρξη του β' μέρους

45'+1': Λήξη του ημιχρόνου

45': Μετά από νέο λάθος της άμυνας του Παναθηναϊκού, ο Λαγός επωφελείται και πιάνει το συρτό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα περνάει άουτ από το απέναντι δοκάρι

44': Μετά από συνεργασία των Τζεμπούρ και Μπερνς, η μπάλα φτάνει στον Γκερέιρο, που πιάνει το απευθείας σουτ μέσα από την περιοχή και στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τζόρβα

41' - ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ!: Ο Λουίς Γκαρσία κάνει ωραία ενέργεια από δεξιά, πιάνει το δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα κοντράρει και αφού χτυπάει στην εξωτερική πλευρά του αριστερού δοκαριού, περνάει κόρνερ!

33': Συνεχίζει να μην προσφέρει μεγάλες φάσεις το ντέρμπι -με τον Παναθηναϊκό, ειδικά, να μην έχει κάνει ακόμα σοβαρό σουτ προς την εστία

29': Σε άλλη μια εκτέλεση κόρνερ του Γκερέιρο από αριστερά, ο Νασούτι έπιασε αυτή τη φορά την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

24': Προσπαθεί να πάρει την κατοχή της μπάλας ο Παναθηναϊκός, την ώρα που οι παίκτες της ΑΕΚ δεν διστάζουν σε αρκετές περιπτώσεις να δοκιμάζουν από μακριά τα πόδια τους

20': Μετά από κόρνερ του Γκερέιρο από αριστερά, ο Δέλλας πιάνει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα κοντράρει σε σώματα και περνάει εκ νέου κόρνερ

17': Δείχνει να συνέρχεται ο Παναθηναϊκός, που δεν απειλεί μεν, αλλά έχει κερδίσει φανερά μέτρα προς την περιοχή της ΑΕΚ

10': Το γρήγορο γκολ έχει δώσει ψυχολογία στην ΑΕΚ, που έχει την υπεροχή στα πρώτα λεπτά. Σοκαρισμένος δείχνει, προς το παρόν, ο Παναθηναϊκός

4' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!: Μετά από βαθιά μπαλιά στην περιοχή του Παναθηναϊκού, ο Σαριέγκι διώχνει λανθασμένα πάνω στον Τζεμπούρ κι εκείνος με αριστερό σουτ στην κίνηση -από πλάγια θέση- στέλνει την μπάλα στην απέναντι γωνία του Τζόρβα!

1': Έναρξη του αγώνα

Μικρά-μικρά

20:57 Οι δύο ομάδες βγαίνουν στο γήπεδο και οι 35.000 φίλοι της ΑΕΚ που βρίσκονται στο γήπεδο δημιουργούν εκπληκτική ατμόσφαιρα!

20:47: Οι παίκτες των δύο ομάδων ολοκληρώνουν την προθέρμανση και επιστρέφουν προσωρινά στα αποδυτήρια. Όλα είναι έτοιμα για τη σέντρα στο μεγάλο ντέρμπι

20:42 Η διοίκηση της ΑΕΚ τιμά τον Κώστα Νεστορίδη και η συγκίνηση ξεχειλίζει στο ΟΑΚΑ. Ο παλαίμαχος άσος της "Ένωσης" -δακρυσμένος- αποθεώνεται από όλον τον κόσμο, την ώρα που στις οθόνες προβάλλονται στοιχεία από την τεράστια καριέρα του

20:34 Την αποθέωση γνωρίζει ο Μανόλο Χιμένεθ από τους περίπου 30.000 φίλους της ΑΕΚ που βρίσκονται στο γήπεδο. Οι οπαδοί της ΑΕΚ ετοιμάζονται να δημιουργήσουν εκρηκτική ατμόσφαιρα, με εκατομμύρια χαρτάκια και χιλιάδες σημαίες να είναι ήδη ορατά στις εξέδρες!

20:31 Ζεσταίνεται το κλίμα στο ΟΑΚΑ, με τα μάτριξ να προβάλλουν στιγμιότυπα από παλαιότερες αναμετρήσεις των δύο ομάδων και την προσέλευση του κόσμου να αυξάνεται όσο περνάει η ώρα

20:22 Ίδιο σκηνικό και στην είσοδο των δύο τερματοφυλάκων για ζέσταμα, με τον Σάχα να αποθεώνεται από τους 9.000 φίλους της "Ένωσης" που βρίσκονται στο γήπεδο και τον Τζόρβα να ακούει τα... καθιερωμένα σε ανάλογες περιπτώσεις

20:15 Οι παίκτες -πρώτα της ΑΕΚ και στη συνέχεια του Παναθηναϊκού- βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο για την πρώτη αναγνωριστική βόλτα. Οι αντιδράσεις της εξέδρας οι αναμενόμενες -με τον Κώστα Κατσουράνη, από την πλευρά των "πράσινων" να ακούει αρκετές αποδοκιμασίες

19:25 Οι αποστολές των δύο ομάδων έφτασαν -με λίγη ώρα διαφορά- στο ΟΑΚΑ. Αυτή της ΑΕΚ αποθέωθηκε, όπως είναι λογικό, από τους περίπου 60 οπαδούς που βρίσκονταν εκεί, οι οποίοι αποδοκίμασαν -χωρίς περαιτέρω παρατράγουδα- τους παίκτες του Παναθηναϊκού.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Λαγός, Νασούτι, Δέλλας, Αργυρίου, Καφές, Μάκος (66' Γκέντσογλου), Νταντόμο, Μπερνς, Γκερέιρο, Τζεμπούρ

Στον πάγκο: Αραμπατζής, Λεονάρντο, Καράμπελας, Μπλάνκο, Έντερ, Καλαμιώτης, Γκέντσογλου

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Νίκος Νιόπλιας): Τζόρβας, Βύντρα, Μπουμσόνγκ, Σαριέγκι, Σπυρόπουλος, Ζιλμπέρτο, Σιμάο (46' Καραγκούνης), Κατσουράνης, Λουίς Γκαρσία, Χριστοδουλόπουλος, Σισέ

Στον πάγκο: Καρνέζης, Καντέ, Ιωαννίδης, Πλεσί, Μαρίνος, Καραγκούνης, Μαυρίας

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σιδηρόπουλος (Δωδ/νησου)
ΒΟΗΘΟΙ: Σαραΐδάρης (Μακεδονίας), Βασιλειάδης (Μακεδονίας)

ΓΗΠΕΔΟ: ΟΑΚΑ

Λίγο ακόμα και θα συμπλήρωναν… ενδεκάδα οι απουσίες του ντέρμπι. Τη μερίδα του «λέοντος» σε αυτές έχει η ΑΕΚ, που δεν μπορεί να υπολογίζει στους Σκόκο, Λυμπερόπουλο, Μανωλά, Γιάχιτς, Πατσατζόγλου και Γεωργέα. Την ίδια ώρα, ο Νίκος Νιόπλιας θα στερηθεί τις υπηρεσίες των Γκοβού, Λέτο, Νίνη και Πετρόπουλου.

Από ευρωπαϊκές… κατραπακιές (διαφορετικού μεγέθους ο καθένας) προέρχονται οι δύο αντίπαλοι. Ο Παναθηναϊκός «ψαλίδισε» ακόμα περισσότερο τις ελπίδες του για πρόκριση στους «16» του Champions League, μένοντας στο 0-0 με τη Ρούμπιν Καζάν, ενώ την επόμενη μέρα η ΑΕΚ γνώρισε τη δεύτερη ήττα της στο Europa League, με το «βαρύ» 3-0 από την Άντερλεχτ.

Αντίθετα, αποτελέσματα… ανάκαμψης είναι τα τελευταία που έχουν οι δύο ομάδες στη Superleague. Μετά το «ροκ» ξεκίνημα της περιόδου Μπάγεβιτς (με δύο ήττες, μια ισοπαλία και μια νίκη), η ΑΕΚ έχει κάνει δύο σερί νίκες (με την Ξάνθη, εν… αναμονή του Μανόλο Χιμένεθ και με τον Άρη, στο ντεμπούτο του).

Ο Παναθηναϊκός, από την άλλη, ξεπέρασε το μέτριο ξεκίνημα (ισοπαλίες με Ξάνθη και Καβάλα) και προέρχεται από τρεις συνεχόμενες νίκες (με Πανιώνιο, Εργοτέλη και ΠΑΟΚ). Παραμένει, δε -μετά από έξι αγωνιστικές- η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα.

Τον Παναθηναϊκό βρήκε νικητή η περσινή αναμέτρηση στο ΟΑΚΑ, με γηπεδούχο την ΑΕΚ. Σε ένα μέτριο ποιοτικά ντέρμπι, οι «πράσινοι» πήραν τη νίκη με γκολ του Σαλπιγγίδη στο 48’ και παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το νικητήριο τέρμα προκάλεσε «μουρμούρες» (για επιθετικό φάουλ στο ξεκίνημά του) από την πλευρά της «Ένωσης», η οποία έχανε σε δεύτερο συνεχές ντέρμπι (μετά από εκείνο με τον Ολυμπιακό) και έβγαινε νωρίς εκτός τίτλου.

Σαφώς υπέρ του Παναθηναϊκού είναι η προϊστορία των δύο ομάδων στην Α’ Εθνική. Σε σύνολο 109 αναμετρήσεων, οι «πράσινοι» μετρούν 15 νίκες περισσότερες από την «Ένωση» (30-34-45). Εκείνη έχει οριακά προβάδισμα στα παιχνίδια με γηπεδούχο την ίδια, με μια νίκη παραπάνω (20-14-19).

Σε αγώνες, πάντως, για την κανονική διάρκεια (στους δύο των play off ο Παναθηναϊκός έχει μια νίκη και μια ισοπαλία), η ΑΕΚ έχει ηττηθεί μόλις τρεις φορές στην έδρα της την τελευταία 15ετία.

Την περίοδο 1963-64 σημειώθηκαν τα περισσότερα γκολ σε ντέρμπι ΑΕΚ-Παναθηναϊκού (5-4). Η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη για την «Ένωση» εντοπίζεται στην περίοδο 1982-83 (4-1), ενώ εκείνη του Παναθηναϊκού σημειώθηκε τη σεζόν 1990-91 (4-0).

Τέσσερις είναι οι προπονητές που έχουν καθίσει στον πάγκο και των δύο ομάδων. Πρόκειται για τους Χέλμουτ Σενέκοβιτς, Φέρεντς Πούσκας, Γιάτσεκ Γκμοχ και Φερνάντο Σάντος.

Αντίθετα, πολλοί περισσότεροι είναι οι παίκτες που έχουν μετακινηθεί από τον ένα σύλλογο στον άλλο: Οι Παπαεμμανουήλ, Ελευθεράκης, Δομάζος, Σαραβάκος, Καλιτζάκης, Μήνου, Κόλα, Δώνης, Μάρκος, Λυμπερόπουλος, Σαπάνης και Αλεξόπουλος πήγαν από Παναθηναϊκό σε ΑΕΚ, ενώ το αντίστροφο δρομολόγιο ακολούθησαν οι Βλάχος, Γεωργαμλής, Εστερχάζι και Βάγκνερ.

Από όλους αυτούς, μόνο ο Νίκος Λυμπερόπουλος κατάφερε να σκοράρει σε ντέρμπι με τις φανέλες και των δύο ομάδων.