Ελλάδα

Φιλική ήττα για τα Τρίκαλα

Την ήττα με 62-66 από τον Κεραυνό Στροβόλου στη Θεσσαλονίκη σε φιλικό ματς την Τετάρτη γνώρισαν τα Τρίκαλα.

Τα Τρίκαλα έχασαν 62-66 από τον Κεραυνό Στροβόλου στο Πανόραμα σε φιλικό ματς προετοιμασίας και ο Κώστας Μέξας είχε την ευκαιρία να διαπιστώσει την πρόοδο των παικτών του στην περίοδο της προετοιμασίας, έχοντας να αντιμετωπίσει μόνο τις απουσίες των Καλογιαννίδη και Απελμπι, ενώ ο Φέισι αγωνίστηκε για λίγο, λόγω του τζετ λανγκ.

Οι Θεσσαλοί έπαιξαν κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ, πήραν μία διαφορά στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά οι Κύπριοι τη «ροκάνισαν» και πήραν την νίκη.

Επόμενο φιλικό για τα Τρίκαλα την Πέμπτη στις 18:30 κόντρα στην Γκαζιαντέσπορ.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 29-38, 49-50, 66-62

Κεραυνός Στροβόλου (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Λοϊζίδης, Μιχαήλ, Κινγκ 7, Νεοφύτου 5 (1), Θεοχαρίδης, Μάρκου, Ντέιβις 11 (3), Μπάρκερ 8, Αμπουκάρ 23 (2), Κορωνίδης 3 (1), Παρκς 9

Τρίκαλα BC Aries (Κώστας Μέξας): Λούντζης 9, Σκουλούδης 3, Μάρει 16 (3), Τζόουνς 14 (2), Σλαφτσάκης 10 (1), Φέισι, Καραγιώργος, Χέιλ 5 (1), Χατζηνικόλας 5 (1)