Κύπελλο LIVE

Ηρακλής-Κέρκυρα 1-1 (Τελικό)

Στις 12 Ιανουαρίου στην έδρα της Κέρκυρας, Ηρακλής και Κέρκυρα θα ξεκαθαρίσουν ποιος από τους δύο θα πάρει το εισιτήριο για τους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας ΟΠΑΠ. Η Κέρκυρα προηγήθηκε 0-1 στο 79΄με γκολ του Τσίγκα, τέρμα για το οποίο οι ποδοσφαιριστές του Γηραιού για χέρι του σκόρερ. Οι κυανόλευκοι ισοφάρισαν με τον Γιάκομπ, ο οποίος ευστόχησε σε χτύπημα πέναλτι. Παρακολουθήστε live από το www.sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα.

90'+3 Λήξη του ματς.

90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

89' Κίτρινη κάρτα στον Ντάνι.

87' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ!!! Ο Γιάκομπ αναλαμβάνει την ευθύνη να εκτελέσει το πέναλτι και ισοφαρίζει για τους κυανόλευκους.

86' Πέναλτι για τον Ηρακλή. Ο Γιάκομπ εισβάλλει στην περιοχή, ο Ιωάννου ανατρέπει τον επιθετικό του Γηραιού και ο Καλογερόπουλος δίνει την εσχάτη των ποινών.

86' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Τσίγκας θα αντικατασταθεί από τον Δημήτρη Ιωάννου.

80' Κίτρινη κάρτα στον Ελευθερόπουλο για διαμαρτυρία.

79' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ!!! Γρήγορη εκτέλεση φάουλ στον χώρο του κέντρου, η μπάλα φτάνει στον Γιάντση που σεντράρει στην μικρή περιοχή, ο Τσίγκας στοπάρει όπως φαίνεται με το αριστερό του χέρι και πλασάρει τον Ελευθερόπουλο.

78' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Ηλιάδης θα πάρει την θέση του Πίτου Γκαρσία.

76' Σέντρα σουτ του Σίσιτς που προσπάθησε να πιάσει απροετοίμαστο τον Αποστολίδη, η μπάλα δεν θα κάνει την χάρη στον Σλοβένο.

74' Θαυμάσια εκτέλεση φάουλ από τον Λίμα, η μπάλα θα ''γλύψει'' το δεξί δοκάρι του Αποστολίδη

73' Μονοκόματο σουτ του Γιάντση, η μπάλα θα περάσει λίγο έξω από το δοκάρι του Ηρακλή.

72' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Λαμπρόπουλος στην θέση του Καλαντζή.

68' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Την θέση του Στζοτ θα πάρει ο Σίσιτς

58' Μία αλλαγή για κάθε ομάδα. Ο Μάρα θα περάσει στην θέση του Παπαστεριανού και ο Γιάντσης στην θέση του Ιωάννου. Αποδοκιμάστηκε κατά την είσοδό του ο Γιάντσης.

56' Σουτ του Καλαντζή, ο Ελευθερόπουλος θα μπλοκάρει.

53' Πιο δυνατά έχουν μπει οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο.

48' Ωραία προσπάθεια για τον Ηρακλή. Ο Παπαστεριανός θα προσπαθήσει να ''κρεμάσει'' τον Αποστολίδη, η μπάλα θα περάσει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

45' Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

40' Τίποτα το ιδιαίτερο το τελευταίο δεκάλεπτο με τον Ηρακλή όμως να έχει κλείσει στα καρέ της την Κέρκυρα.

38' Ο Γιάκομπ θα ανατραπεί στην περιοχή της Κέρκυρας, ο διαιτητής θα κατευθυνθεί προς το σημείο του πέναλτι, η σημαία του επόπτη είναι σηκωμένη και η φάση θεωρείται ως μη γενόμενη.

30' Πρώτη ευκαιρία για την Κέρκυρα. Από μακρινή μπαλιά του Στολτίδη, ο Τσίγκας θα βγει στην πλάτη των αμυντικών του Ηρακλή θα πλασάρει τον Ελευθερόπουλο που θα διώξει δύσκολα.

25' Καλύτερος ο Ηρακλής λίγο πριν την συμπλήρωση της πρώτης μισής ώρας.

23' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Λίμα, η μπάλα θα περάσει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Κέρκυρας.

22' Κίτρινη κάρτα στον Επστάιν για φάουλ πάνω στον Στζοτ.

13' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Μετά από φάουλ του Λίμα, ο Αποστολίδης θα κάνει άστοχη έξοδο, αλλά ο Γιάκομπ δεν θα μπορέσει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα και ο Μακρής θα απομακρύνει την τελευταία στιγμή.

5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού.

1' Έναρξη του αγώνα.

Ηρακλής (Ουζουνίδης): Ελευθερόπουλος, Κυριαζής, Κατσικάς, Αραμπατζής, Λίμα, Ντάνι, Παπαστεριανός(58' Μάρα), Στζοτ(68' Σίσιτς), Πίτου Γκαρσία(78' Ηλιάδης), Σολτάνι, Γιάκομπ

Στον πάγκοι οι: Μπαντής,Κανακούδης,Σαρακατσάνος, Βέλλιος

Κέρκυρα (Μπάντοβιτς): Αποστολίδης, Βενέτης, Στολτίδης, Καλαντζής(72' Λαμπρόπουλος), Μίχος, Τσίγκας (86' Δ. Ιωάννου), Παρασκευαϊδης, Μαϊστόροβιτς, Επστάιν, Ιωάννου Η.,(58' Γιάντσης) Μακρής

Στον πάγκο οι: Χαμπλ, Μακρυδημήτρης, Βιόπουλος

Γήπεδο: Καυτανζόγλειο

Διαιτητής: Καλογερόπουλος (Αθηνών)

*Aπό σπουδαίες νίκες στο πρωτάθλημα προέρχονται Ηρακλής και Κέρκυρα. Ο «Γηραιός» επικράτησε της ΑΕΚ 2-0 και η Κέρκυρα του ΠΑΟΚ 2-1.

*Στον αγώνα πρωταθλήματος οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ στην έδρα της Κέρκυρας.

*Εκτός για τον Ηρακλής ο Κατσαμπής και ο Βουτσιάς.

*Εκτός για την Κέρκυρα ο Κοντοδήμος,Φλαβίνιο και Γκουστάβο.

*Τα τελευταία έξι χρόνια οι γηπεδούχοι έχουν φτάσει μια φορά μέχρι τα προημιτελικά του θεσμού.