Κύπελλο LIVE

Αστ. Τρίπολης – Ολυμπιακός 0-1 (Τελικό)

Στην Τρίπολη, Αστέρας και Ολυμπιακός έπαιξαν με φόντο μία θέση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας ΟΠΑΠ. Με γκολ του Ιμπαγάσα στο 86' οι «ερυθρόλευκοι», πήραν τη νίκη-πρόκριση με σκορ 1-0. Το www.sport-fm.gr σας ενημέρωσε για την εξέλιξη της αναμέτρησης.

90'+3' Λήξη του αγώνα.

90'+2' Μεγάλη ευκαιρία χάνει ο Μιραλάς που δεν μπορεί να νικήσει τον Ντεγκρά.

90' Τρία λεπτά είναι οι καθυστερήσεις.

86’ Γκολ για τον Ολυμπιακό. Ο Ζαϊρί έκανε εξαιρετική ενέργεια γύρισε την μπάλα και ο Ιμπαγάσα λύνει τον «γόρδιο δεσμό» και ανοίγει το σκορ για τον Ολυμπιακό.

84’ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ριέρα αφήνει τη θέση του στον Ποτουρίδη

82’ Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Λαδάκης δίνει τη θέση του στον Φρανκού.

78’ Δεύτερη κίτρινη κάρτα για τον Όλοφ Μέλμπεργκ, ο οποίος παίρνει το δρόμο για τα αποδυτήρια.

45' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου με τον Ολυμπιακό να είναι καλύτερος όμως να έχει χάσει πολλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ.

43' Ωραίο σουτ του Μιραλάς, όμως για μια ακόμα φορά ο Ντεγκρά είναι σε καλή θέση και αποκρούει.

37' Ωραία συνεργασία Ιμπαγάσα - Μιραλάς, όμως το σουτ του Βέλγου έφυγε άουτ.

34' Πρώτη καλή στιγμή για τον Αστέρα. Ο Μπακασέτας εκτέλεσε το φάουλ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Πάρντο.

32' Κίτρινη κάρτα στον Μέλμπεργκ του Ολυμπιακού.

22' Ακόμα μια καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Μοντέστο μέσα από την περιοχή πλασάρει πάνω από τα δοκάρια του Ντεγκρά.

21' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Ιμπαγάσα από το ύψος της μεγάλης περιοχής σουτάρει, αλλά ο Ντεγκρά διώχνει σε κόρνερ.

17' Κίτρινη κάρτα στον Φυτανίδη του Αστέρα.

15' Ωραία κίνηση του Πάντελιτς, προσπάθησε να κρεμάσει τον Ντεγκρά αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά.

11' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Αρχικά ο Ριέρα και στην συνέχεια ο Μιραλάς δεν μπορούν να νικήσουν τον Ντεγκρά, ο οποίος και στις δύο περιπτώσεις διώχνει με τα πόδια και κρατάει το μηδέν για την εστία του.

10' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Δεν υπάρχει κάποια καλή στιγμή και οι δύο ομάδες ψάχνουν να βρουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο.

1' Έναρξη της αναμέτρησης με τον Αστέρα στη σέντρα.

Αστ. Τρίπολης (Βαγγέλης Βλάχος): Ντεγκρά, Φυτανίδης, Ουριμπάρι, Πουλίδο, Ορόθκο, Λαδάκης, Μπαστία, Καρέρα, Ουντότζι, Κρις, Μπακασέτας

Στον πάγκοι οι: Αναστασόπουλος, Ροτζέριο, Κερ, Φορτούνης, Φρανκού, Μπαρτολίνι, Αργυρόπουλος

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Πάρντο, Μοντέστο, Μέλμπεργκ, Γκαλίτσιος, Ιμπαγάσα, Πάντελιτς, Μιραλάς, Χολέμπας, Παπαδόπουλος Α., Ουρτάδο, Ριέρα.

Στον πάγκο οι: Μέγερι, Ζαϊρί, Ραούλ Μπράβο, Φετφατζίδης, Φουστέρ, Παπαδόπουλος Ι., Ποτουρίδης

Διαιτητής: Δημήτρης Καλόπουλος (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Τρύφωνας (Κέρκυρας), Σωτηρόπουλος (Αχαΐας)

* Περίπου 2000 φίλοι του Ολυμπιακού στις εξέδρες του γηπέδου, ενώ στο μπουθ των φιλοξενουμένων βρίσκεται και ο Βαγγέλης Μαρινάκης.

* Αυτή είναι η δεύτερη φορά που κοντράρονται για τον θεσμό του Κυπέλλου Αστέρας και Ολυμπιακός. Την πρώτη οι «ερυθρόλευκοι» είχαν προκριθεί σε διπλές αναμετρήσεις. Στο παιχνίδι της Τρίπολης το σκορ είχε λήξει 2-2, ενώ ο επαναληπτικός στο «Γ. Καραϊσκάκης» ο Ολυμπιακός είχε επικρατήσει 2-1.

* Για την φετινή σεζόν οι δύο ομάδες είναι αντιμέτωπες για δεύτερη φορά. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν επικρατήσει πολύ εύκολα για το πρωτάθλημα 3-0 στο Φάληρο.