Κύπελλο LIVE

Ατρόμητος-Καβάλα 1-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

Τρεις μέρες μετά την αναμέτρηση τους για το πρωτάθλημα, Ατρόμητος και Καβάλα διεκδικούν ένα εισιτήριο στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας ΟΠΑΠ. Παρακολουθήστε live από το www.sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα. 1-0 προηγείται ο Ατρόμητος μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Περόνε.

Τρεις μέρες μετά την αναμέτρηση τους για το πρωτάθλημα, Ατρόμητος και Καβάλα διεκδικούν ένα εισιτήριο στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας ΟΠΑΠ.

Παρακολουθήστε live από το www.sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα. 1-0 προηγείται ο Ατρόμητος μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Περόνε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η αναμέτρηση στο Περιστέρι, χωρίς σκορ οι δύο ομάδες.

90'+5'Τέλος του αγώνα. Ο Ατρόμητος περνάει στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΟΠΑΠ.

90' Πέντε λεπτά καθυστερήσεων θα κρατήσει ο διαιτητής.

89' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Εκτός αγωνιστικού χώρου ο Καμαρά. Στη θέση του ο Καραλής

85' Κίτρινη κάρτα στον Φαβάλι.

83' Σουτ του Δρόσου θα μπλοκάρει ο Μιχαηλίδης.

79' Μεγάλη ευκαιρία για την Καβάλα. Το σουτ του Πετκάκη θα περάσει λίγο έξω από το δοκάρι του Μιχαηλίδη.

78' Αλλαγή για την Καβάλα. Ο Γιάννου στην θέση του Θεοδωρέλη.

77' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Φαβάλι θα πάρει την θέση του Σαρμιέντο.

74' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Αναστασάκος θα πάρει την θέση του Περόνε.

59' Από μία κίτρινη κάρτα σε Ντιέ και Σαρμιέντο.

58' Αναγκαστική αλλαγή για τους ''Αργοναύτες''. Ο Πετκάκης θα πάρει τη θέση του Σιόντη που δεν μπορεί να συνεχίσει.

55' Αλλαγή για την Καβάλα. Ο Δρόσος θα πάρει την θέση του Βουτσίτσεβιτς.

55' Καλή ευκαιρία για τον Ατρόμητο αλλά το σουτ του Περόνε θα φύγει λίγο άουτ.

51' ΓΚΟΛ για τον Ατρόμητο 1-0. Ο Περόνε θα νικήσει τον Γκαλίνοβιτς και θα ανοίξει το σκορ.

50' Κίτρινη κάρτα στον Θεοδωρέλη για το μαρκάρισμα στον Περόνε.

50' Πέναλτι για τον Ατρόμητο. Ο Θεοδωρέλης ανέτρεψε τον Περόνε.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

46' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

45' Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων.

34' Ο Περόνε θα βρεθεί σε καλή θέση στην περιοχή της Καβάλας, θα καθυστερήσει χαρακτηριστικά και θα σπαταλήσει την ευκαιρία.

31' Κεφαλιά του Σαγκανόφσκι, θα μπλοκάρει εύκολα ο Γκαλίνοβιτς.

24’ Διπλή μεγάλη ευκαιρία για την Καβάλα. Ο Βουτσίτσεβιτς θα κάνει το σουτ, ο Μιχαηλίδης θα διώξει δύσκολα, ο Χργκόβιτς θα πάρει το ριμπάουντ αλλά το σουτ του θα περάσει λίγο έξω από τα δοκάρια του Ατρομήτου.

21' Ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Νάστος θα βγάλει ωραία σέντρα από δεξιά, η κεφαλιά του Περόνε θα περάσει λίγο έξω από το δοκάρι του Γκαλίνοβιτς.

20' Καλή ευκαιρία για την Καβάλα. Ο Αμπντούν θα βρει τον Ονούατσι, το πλασέ του οποίου θα περάσει λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μιχαηλίδη

18' Πολύ ωραία μπαλιά του Ονουάτσι στον Αμπντούν, ο τελευταίος θα χάσει το κοντρόλ και μαζί την ευκαιρία να απειλήσει.

14' Πρώτη προσπάθεια και για την Καβάλα. Ο Ονουάτσι θα βρεθεί σε καλή θέση, το σουτ όμως που θα επιχειρήσει θα περάσει πολλά μέτρα άουτ.

11' Πρώτο σουτ στον αγώνα από την πλευρά των γηπεδούχων. Ο Περόνε θα συνδυαστεί με τον Σαγκανόφσκι, θα κάνει το πλασέ με τον Γκαλίνοβιτς να μπλοκάρει εύκολα.

6' Παιχνίδι κέντρου σε αυτά τα πρώτα λεπτά του αγώνα με την Καβάλα να ξεκινάει την πίεσή της από ψηλά.

1' Έναρξη του αγώνα.

Ατρόμητος (Γιώργος Δώνης): Mιχαηλίδης, Νάστος, Μπαζίνσκι, Ολιβέιρα, Μελισσάς, Νεμπεγλέρας, Σαρμιέντο(77' Φαβάλι), Σφακιανάκης, Καμαρά, Σαγκανόφσκι, Περόνε (74' Αναστασάκος)

Στον πάγκο: Καραγκιολίδης, Τάτος, Καραγκούνης, Καραλής, Σκόνδρας

Καβάλα (Χένρικ Κάσπερτσακ): Γκαλίνοβιτς, Σιόντης(58' Πετκάκης), Ντουγκλάο, Θεοδωρέλης(78' Γιάννου), Χργκόβιτς, Ντιε, Καρντόσο, Βουτσίτσεβιτς(55' Δρόσος), Αμπντούν, Ονούατσι, Ογκμπέτσε

Στον πάγκο: Βαγιέχο,Ντικρόκ,Τόμασιτς, Ναζλίδης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κουκουλάκης (Ηρακλείου)

Η βαθμολογική συγκομιδή του Ατρομήτου στο φετινό πρωτάθλημα δεν είναι αυτή που περίμανα οι Περιστεριώτες, ωστόσο τόσο ο Γιώργος Δώνης, όσο και οι παίκτες του ξέρουν πως το Κύπελλο είναι μια πολύ καλή ευκαιρία για διάκριση, ειδικά από τη στιγμή που απέφυγαν κάποιον από τους «μεγάλους» της Λίγκας, αλλά κι έχουν τον αγώνα στην έδρα τους.

Ο ερχομός του Χένρικ Κάσπερτσακ δεν έχει φέρει τα επιθυμητά αποτελέσματα στην Καβάλα, ωστόσο οι «Αργοναύτες» είναι μια ομάδα δυσκολοκατάβλητη, κάτι που «μετράει» σε αγώνες νοκ-άουτ.

Σε περίπτωση ισοπαλίας, προβλέπεται επαναληπτικό παιχνίδι στην έδρα της φιλοξενούμενης ομάδας.

*Ο Ατρόμητος πέρυσι έφτασε μέχρι τους "16" όπου ηττήθηκε στην παράταση από τον ΠΑΣ Γιάννινα με 1-0. Η καλύτερη του πορεία σημειώθηκε την σεζόν 2007-2008 όπου αποκλείστηκε από τον Άρη.

*Οι "Αργοναύτες'' έφτασαν πέρυσι μέχρι τα ημιτελικά όπου και αποκλείστηκαν από τον Άρη.