Champions League

Κρατάει την απόδοση, όχι το αποτέλεσμα

Μερικώς ικανοποιημένος έμεινε από την απόδοση της ομάδας του στο παιχνίδι με τη Ζενίτ για την τελευταία αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι. Ο προπονητής της Μίλαν, παρά την ήττα με 1-0, εκτίμησε πως οι παίκτες που μέχρι χτες είχαν μικρό χρόνο συμμετοχής, έδειξαν πως μπορούν να βοηθήσουν στη συνέχεια. Ο Ιταλός κόουτς στάθηκε περισσότερο στην απόδοση των δύο κεντρικών αμυντικών, οι οποίοι έπαιξαν μαζί για πρώτη φορά.

Με τις δύο πρώτες θέσεις του 3ου ομίλου να έχουν ήδη «καπαρωθεί» από τη Μάλαγα και τη Μίλαν, ο αγώνας του Σαν Σίρο ανάμεσα στους «ροσονέρι» και τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης είχε μονόπλευρο ενδιαφέρον. Οι Ρώσοι ζητούσαν βαθμούς, ώστε να τερματίσουν στην 3η θέση του ομίλου και να συνεχίσουν στο Γιουρόπα Λιγκ και τελικά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη χάρη σε ένα γκολ του Ντάνι στο 35ο λεπτό.

Το αποτέλεσμα αυτό δεν άρεσε στον Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, ο οποίος μετά το ματς στάθηκε περισσότερο στην απόδοση των παικτών του. «Σαφώς δεν με ικανοποιεί το αποτέλεσμα. Θέλαμε για οικονομικούς και βαθμολογικούς λόγους τη νίκη. Παίξαμε σχετικά καλά, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεχτήκαμε ένα γκολ από δική μας απροσεξία. Στη συνέχεια δημιουργήσαμε ευκαιρίες, αλλά δεν καταφέραμε να τις αξιοποιήσουμε. Στο δεύτερο ημίχρονο η απόδοσή μας έπεσε, αλλά αυτό ήταν φυσιολογικό. Το πρόβλημά μας ήταν πως δεν μπορούσαμε να απειλήσουμε με ψηλές μπαλιές, καθώς οι αντίπαλοί μας είναι ψηλοί και έκοβαν εύκολα κάθε προσπάθειά μας. Σε γενικές γραμμές με ικανοποίησε η απόδοση των παικτών που μέχρι τώρα δεν είχαν παίξει πολύ. Έδειξαν πως μπορώ να υπολογίζω σε αυτούς», ήταν η ανάλυση του αγώνα που έκανε ο Αλέγκρι.

Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο έπαιξε για πρώτη φορά μαζί. Ποιες εντυπώσεις σας άφησε; «Έκαναν και οι δύο καλό παιχνίδι. Ο Ατσέρμπι έκανε καλύτερο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Ζαπάτα έπαιξε πολύ καλά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Έδειξαν και οι δύο πως το μέλλον τους ανήκει, αρκεί να κάνουν υπομονή και να δουλέψουν σκληρά», εκτιμά ο προπονητής της Μίλαν.