Γενικά

Ασημένιος ο Βολικάκης, αφιέρωσε το μετάλλιο στον αδικοχαμένο Ορφανίδη

Ο Χρήστος Βολικάκης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο αγώνισμα των πόντων στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Προυσκόβ και αφιέρωσε τη διάκρισή του στον αδικοχαμένο συναθλητή του Κυριάκο Ορφανίδη.

Μια ακόμη διάκριση για τον Χρήστο Βολικάκη. Ο κορυφαίος Έλληνας ποδηλάτης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο αγώνισμα των πόντων στο Παγκόσμιο Κύπελλο που διεξάγεται στο Προυσκόβ της Πολωνίας.

Στον προκριματικό κατάφερε να πάρει την πρόκριση ως δεύτερος με 14 βαθμούς και στον τελικό κατέλαβε την ίδια θέση με 27 βαθμούς. Πρώτος ήταν ο Νικίτα Πανασένκο από το Καζακστάν με 42 και τρίτος ο Λίαμ Μπερτάτζο με 21.

Ο Βολικάκης, που θα πάρει μέρος στους τελικούς του σκρατς και του όμνιουμ, αφιέρωσε την επιτυχία του στη μνήμη του συναθλητή του Κυριάκου Ορφανίδη, που προ ημερών έφυγε από τη ζωή μετά από 17 μέρες νοσηλείας έπειτα από ανακοπή καρδιάς στη διάρκεια αγώνα.

«Για σένα Κυριάκο θα σε θυμόμαστε για πάντα αιωνία σου η μνήμη», έγραψε στο Facebook.