NBA

Λίλαρντ και Πόρτις «καθάρισαν» για τον απόντα Γιάννη και υπέταξαν τους Σανς

Ο Ντέιμιαν Λίλαρντ και ο Μπόμπι Πόρτις κάλυψαν το κενό του Γιάννη Αντετοκούνμπο και οδήγησαν τους Μπακς σε εύκολη νίκη με σκορ 140-129 επί των Φίνιξ Σανς.

Παρόλο που ο Γιάννης Αντετοκούνμπο απουσίασε από την αναμέτρηση λόγω ενοχλήσεων, οι Μπακς δεν είχαν πρόβλημα να κερδίσουν τους Φίνιξ Σανς με σκορ 140-129.

Τα «ελάφια», με αυτόν τον τρόπο, ανέβηκαν στο 44-24 και παραμένουν στη δεύτερη θέση της Ανατολής, ενώ η ομάδα της Αριζόνα έπεσε στο 39-29 και βρίσκεται στο όριο μεταξύ 6ης και 7ης θέσης της Δύσης.

Οι Μπακς μπήκαν «καυτοί» στην αναμέτρηση και έκαναν αδιανόητο πρώτο ημίχρονο, παίρνοντας προβάδισμα 82-60 με 18/27 τρίποντα. Οι Σανς αντεπιτέθηκαν και πλησίασαν μέχρι τους 6 πόντους (100-94), όμως από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι βρήκαν ξανά τον ρυθμό τους και τέλειωσαν το ματς χωρίς να απειληθούν.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ντέιμιαν Λίλαρντ με 31 πόντους και 16 ασίστ, έχοντας 4/8 τρίποντα. Σπουδαία εμφάνιση και από τον Μπόμπι Πόρτις, που κάλυψε επάξια το κενό του Γιάννη και σκόραρε 31 πόντους, μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκανε 3 κλεψίματα και μοίρασε 2 ασίστ. Καλός και ο Κρις Μίντλετον στην επιστροφή του στη δράση μετά από περίπου 1,5 μήνα, μετρώντας 22 πόντους.

Από πλευράς των Σανς, κορυφαίος με 28 πόντους και 7 ασίστ ήταν ο Μπράντλεϊ Μπιλ, ενώ 25 μέτρησε ο πρώην παίκτης των Μπακς, Γκρέισον Άλεν. 23 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ σημείωσε ο Ντέβιν Μπούκερ, ενώ στα «ρηχά» έμεινε ο Κέβιν Ντουράντ, με 11 πόντους σε 42 λεπτά συμμετοχής.

Tα δωδεκάλεπτα: 39-36, 82-60, 109-94, 140-129.