Γιώργος Πετρίδης

Μάσησε στο «ξύλο» της Ζάλγκιρις, οφείλει να γίνει πιο σκληρός ο Παναθηναϊκός

Ο Γιώργος Πετρίδης καταγράφει στο sport-fm.gr τις σκέψεις του για την οδυνηρή ήττα του Παναθηναϊκού AKTOR από τη Ζάλγκιρις στο Κάουνας.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων στο Κάουνας και υπέστη μια ήττα-πισωγύρισμα από την ψυχωμένη Ζάλγκιρις (80-68). Η αλήθεια είναι ότι το «τριφύλλι» μάσησε στο ξύλο των Λιθουανών και δεν κατάφερε να παρουσιάσει το καλό πρόσωπο του τελευταίου διμήνου. Βέβαια, αυτό το… πάθημα μπορεί να γίνει ένα καλό μάθημα για τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Από τα πρώτα λεπτά οι «πράσινοι» παραδόθηκαν στον ρυθμό και στο τέμπο που ήθελαν να επιβάλουν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι πήραν ώθηση από την «καυτή ατμόσφαιρα» του γηπέδου και εκτελούσαν με θαυμαστή συνέπεια. Είναι χαρακτηριστικό ότι ξεκίνησαν το παιχνίδι με 6/6 δίποντα και 2/4 τρίποντα, με κύριους εκφραστές των προσπαθειών τους τον Έβανς (που δημιουργούσε) και τον Μπιρούτις, ο οποίος έστησε… πάρτι στην αντίπαλη ρακέτα.

Μπορεί το πρώτο δεκάλεπτο να έκλεισε με τις δύο ομάδες στην ισοπαλία (25-25), αλλά το υψηλό σκορ δεν ευνόησε καθόλου την ομάδα του Αταμάν για τους λόγους που προαναφέραμε. Από την πλευρά του «εξάστερου», οι Ναν και Γκριγκόνις μπήκαν… φουριόζοι στο παιχνίδι και πέτυχαν τους 23 από τους 25 πόντους του «τριφυλλιού» σε αυτό το διάστημα κι έμοιαζαν ασταμάτητοι.

Πετρίδης: Οφείλει να γίνει πιο σκληρός ο Παναθηναϊκός

Τη σκυτάλη από τους δύο προαναφερθέντες πήρε ο Λεσόρ στη 2η περίοδο, με τον Γάλλο να τροφοδοτείται σωστά από τους συμπαίκτες του και να τελειώνει πολλές φάσεις κοντά στο καλάθι, ενόσω φόρτωνε με φάουλ τους αντίπαλους ψηλούς. Ο 28χρονος σέντερ πέτυχε τους 9 από τους 13 πόντους των «πράσινων» στο δεκάλεπτο, ωστόσο εδώ υπάρχει ένα τεράστιο «αλλά». Αυτό είναι ότι δεν πήρε βοήθειες από τους υπόλοιπους, που συνοδεύτηκε από το… κλασικό νεκρό διάστημα που είχαν στο φινάλε του ημιχρόνου.

Συγκεκριμένα, στα 6 τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους η ομάδα του Αταμάν κατέρρευσε πλήρως και δέχθηκε επιμέρους σκορ 17-5: με συνοπτικές διαδικασίες το 27-33 μετατράπηκε σε 44-38. Το έχουμε πει πολλές φορές και θα το επαναλάβουμε. Αν θέλει να έχει υψηλές βλέψεις τη φετινή σεζόν ο Παναθηναϊκός, τότε οφείλει να ελαχιστοποιήσει αυτά τα καταστροφικά σημεία που έχει στα παιχνίδια του και στα οποία γκρεμίζει μέσα σε λίγα λεπτά όσα χτίζει στα υπόλοιπα.

Για να επανέλθουμε στα της αναμέτρησης με τη Ζάλγκιρις. Στην τελική ευθεία του ημιχρόνου λοιπόν χάθηκε τελείως η συγκέντρωση και στις δύο άκρες του παρκέ από τους παίκτες του «τριφυλλιού». Στην επίθεση δεν υπήρχε καθαρό μυαλό και δεν κυκλοφορούσε ορθολογικά η μπάλα, όπως αποτυπώνεται στα 2 λάθη και στα 5 άστοχα σουτ. Προσθέστε ότι και στα μετόπισθεν δεν υπήρχε η γνώριμη μαχητικότητα και η σκληράδα του τελευταίου καιρού, ενόσω χάθηκαν και πολλά αμυντικά ριμπάουντ, που έδωσαν δεύτερες ευκαιρίες και ψυχολογία στους Λιθουανούς.

Στο δεύτερο 20λεπτο οι γηπεδούχοι ήλεγξαν την κατάσταση και δεν επέτρεψαν στον «εξάστερο» να επιβάλει τους δικούς του κανόνες. Ακόμα στα διαστήματα που το μομέντουμ οι «πράσινοι» έβγαζαν άμυνες και περιόριζαν την ομάδα του Τρινκιέρι (όπως στις αρχές της 3ης περιόδου, δεν κατάφερναν να το εξαργυρώσουν όπως έπρεπε, καθώς πάντα κάτι έλειπε.

Σε κάποιες περιπτώσεις ήταν μια αβλεψία ή μια αδράνεια στην άμυνα. Σε άλλες περιπτώσεις η επιθετική δυστοκία του «τριφυλλιού», με τους παίκτες του να χάνουν τα… άχαστα στην άλλη πλευρά. Θυμηθείτε τα δύο χαμένα λέι-απ του Βιλντόσα ή το άστοχο τρίποντο του Χουάντσο στο 74-67 στα 2,5 λεπτά πριν από το φινάλε, με τον Ισπανό φόργουορντ να είναι αμαρκάριστος, αλλά να σπαταλά την τελευταία -επί της ουσίας- ευκαιρία της ομάδας του.

Όπως και να ‘χει, ο Παναθηναϊκός είχε ένα κακό βράδυ στη δουλειά και υποχρεώθηκε σε αυτό το αρνητικό αποτέλεσμα, αφού δεν άντεξε στο «κατς» των γηπεδούχων που είχαν και την ανοχή των διαιτητών στον καταλογισμό των φάουλ, ενώ σε επίπεδο αμυντικής λειτουργίας έμεινε μετεξεταστέος και δεν απάντησε στο ξύλο με τον ίδιο τρόπο. Και το λέμε αυτό γιατί πρόκειται για μια ομάδα που τονώνεται και τρέφεται από τις καλές της άμυνας παίρνοντας ώθηση και για την επιθετική λειτουργία της. Εκεί, η απουσία του Σλούκα ήταν πιο εμφανής από ποτέ, καθώς ο αρχηγός του Παναθηναϊκού θα μπορούσε να οργανώσει και να δημιουργήσει καλύτερα για τους συμπαίκτες του.

Το θέμα ότι οι «πράσινοι» έδειξαν σε ένα ακόμα εκτός έδρας παιχνίδι τους να μην έχουν την ίδια ένταση και την ίδια ενέργεια με αυτή που βγάζουν στο ΟΑΚΑ. Συμπερασματικά, το «τριφύλλι» δεν θα μπορούσε να νικήσει έχοντας μόλις 3 παίκτες με… νορμάλ απόδοση (σ.σ. Ναν, Λεσόρ και Γκριγκόνις πέτυχαν τους 55 από τους 68 συνολικά πόντους της ομάδας) και τους υπόλοιπους να πνίγονται σε ρηχά νερά. Τώρα έχει μπροστά του τον «τελικό» με τη Φενέρμπαχτσε, που ξέρει ότι σε περίπτωση νίκης θα έχει κάνει βήμα τετράδας…

Υ. Γ. Σε κάποιες περιπτώσεις χρειάζεσαι και λίγη τύχη. ΟΚ, δίκαιη η νίκη της Ζάλγκιρις, αλλά υπάρχουν δύο φάσεις που έπιασε… 5+1 στο Τζόκερ. Στο 30-35 με ένα δευτερόλεπτο να απομένει για την επίθεση των Λιθουανών, ο Μάνεκ εκτέλεσε τρίποντο από τη γωνία, η μπάλα αναπήδησε δύο φορές στη στεφάνη και με κάποιο ανεξήγητο τρόπο κατέληξε στο διχτάκι. Στο 64-58, οι γηπεδούχοι έπαιξαν… μπιλιάρδο και έδειχναν μπερδεμένοι στην επίθεσή τους, όμως η μπάλα βρέθηκε εντελώς τυχαία στα χέρια του Μπιρούτις μετά τη… σέντρα-σουτ του Ουλάνοβας και ο σέντερ του Τρινκιέρι ευστόχησε με 2 δευτερόλεπτα να απομένουν.

Υ. Γ. 2 Σε έναν ακόμα αγώνα, οι παίκτες του «τριφυλλιού» δεν είχαν καθόλου καλή διαχείριση στα φάουλ που (δεν) έκαναν.

Υ. Γ. 3 Όσο καλός παίκτης και να είναι ο Ουλάνοβας, δεν γίνεται να ποστάρει συνεχώς τους παίκτες του Παναθηναϊκού και να μην υπάρχει μια κάποια αντίδραση. Μια σκληρή άμυνα, ένα δυνατό φάουλ για να του κόψουν τον «τσαμπουκά».

Υ. Γ. 4 Μπορεί οι διαιτητές να μην επηρέασαν το αποτέλεσμα του ματς, όμως κάποιες αποφάσεις τους είναι απλά… ανακαλύψεις και επιβεβαιώνουν το χαμηλό επίπεδο που υπάρχει. Όπως το επιθετικό φάουλ που χρέωσαν τον Λεσόρ στο 44-38, με τον Γάλλο σέντερ να καρφώνει απλά την μπάλα στο καλάθι και τον Μάνεκ να πέφτει κάτω λες και τον χτύπησε ηλεκτρικό ρεύμα. Ή το καλάθι και φάουλ που κέρδισε ο Σμιτς από τον Γκριγκόνις στο 59-56, το οποίο είναι περισσότερο επιθετικό φάουλ, παρά αμυντικό.

Υ. Γ. 5 Από τα καλύτερα γήπεδα της Ευρώπης η Ζαλγκίριο Αρίνα και καταπληκτική η ατμόσφαιρα που δημιουργούν οι φίλοι των Λιθουανών, ωστόσο υπάρχει ένα ψεγάδι. Τα δημοσιογραφικά δεν βρίσκονται σε καθόλου καλό σημείο αφού σηκώνονται συνεχώς μπροστά μας οι φίλαθλοι των γηπεδούχων.