Βόλεϊ

«Καθάρισε» τη Νίκη Αιγινίου και σώθηκε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Με άνεση νίκησε 3-0 σετ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης τη Νίκη Αιγινίου στη Θράκη για την τέταρτη αγωνιστική των πλέι άουτ της Volley League και παράμεινε και μαθηματικά στη μεγάλη κατηγορία.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε άνετα 3-0 σετ τη Νίκη Αιγινίου στο «Μιχάλης Γραμματικόπουλος» για την τέταρτη αγωνιστική των πλέι άουτ της Volley League και εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή του στην κατηγορία δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε, αφού ευνοείται σε περίπτωση ισοβαθμίας με την ομάδα της Πιερίας, που θα συνεχίσει να παλεύει με τον Παναθηναϊκό.

Ο Εθνικός είχε υπεροχή στην επίθεση με 61% έναντι 38% της Νίκης και είχε προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Στο πρώτο σετ, ο Εθνικός ξέφυγε 17-11, αλλά η Νίκη απάντησε με σερί 6-0 και μείωσε 17-16.

Στο δεύτερο σετ, η Νίκη προηγήθηκε 6-3, αλλά ο Εθνικός ισοφάρισε 10-10 και στο 20-20 δύο άσσοι του Κασαμπαλή έκαναν τη διαφορά.

Μεγάλη μάχη έγινε στο τρίτο σετ. Οι δύο ομάδες έφτασαν πόντο πόντο μέχρι το 23-23, αλλά με επιθέσεις των Μεχία, Βελίτσκοβιτς ο Εθνικός πήρε τη νίκη.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-3, 16-10, 21-19, 25-22
2ο σετ: 8-7, 16-15, 21-20, 25-21
3ο σετ: 6-8, 16-14, 21-18, 25-23

*Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν: 6 άσσοι, 46 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και της Νίκης Αιγινίου προήλθαν: 6 άσσοι, 29 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-22, 25-21, 25-23 σε 90΄.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Παγιάν 8π. (8/20επ.), Κασαμπαλής 6 (1/3, 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Βελίτσκοβιτς 16 (15/22, 1 άσσος, 58%υπ., 38%αρ.), Μέχια 13 (8/11, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Χριστόφας 13 (8/10, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Ριζόπουλος 8 (6/10, 2 μπλοκ, 86%υπ., 57%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. - 76%υπ., 40%αρ.)

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Οικονομίδης): Δημητριάδης 5π. (4/5επ., 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 11 (8/23, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 60%υπ., 27%αρ.), Ντίνας 4 (3/5, 1 μπλοκ), Κιχάδα 2 (2/6), Στρούγκαρ 11 (8/26, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 7 (4/12, 3 άσσοι, 50%υπ., 38%αρ.) / Ραΐκοβιτς λ. (47%υπ., 35%αρ.), Παπαλεξίου, Μήλης, Ρεμπούτσιας

Ο Σάκης Μουστακίδης είπε πως: «Η Νίκη είναι πολύ καλή ομάδα, αλλά καταφέραμε να τους αναλύσουμε σωστά. Τους παίξαμε καλά σε δύο αγώνες. Μπράβο στα παιδιά για τη νίκη και την παραμονή στην κατηγορία. Εκαναν τεράστια προσπάθεια όλη τη χρονιά. Εχουμε ακόμα ένα ματς και δεν θέλω να το αφήσουμε.

Ηταν μία πρωτόγνωρη χρονιά για όλους μας. Ας διασκεδάσουμε απόψε και από αύριο πρέπει να πούμε ορισμένες αλήθειες για το τι έγινε και το τι έφταιξε. Μετά, πρέπει να πέσουν προτάσεις στο τραπέζι, ώστε να μην ξαναπεράσει ο Εθνικός αυτά που πέρασε φέτος. Οι όποιες αποφάσεις πρέπει να παρθούν νωρίς για το καλό της ομάδας».

Ο Γιώργος Οικονομίδης δήλωσε πως: «Χωρίς να "πιάσουμε" καλή απόδοση, είχαμε άπειρες ευκαιρίες που δεν εκμεταλλευτήκαμε. Εγιναν πολλά λάθη στον αγώνα, αλλά τα δικά μας ήταν σε πιο κρίσιμα σημεία. Εμείς δεν εκμεταλλευτήκαμε τις κόντρες στην επίθεση και αυτό μας κόστισε.

Τα πράγματα ήταν και είναι ξεκάθαρα. Πάμε για νίκη με 3-0 ή 3-1 με τον Παναθηναϊκό αλλιώς θα "πάει μακριά η βαλίτσα" και η κατάσταση θα ξεφύγει από τα χέρια μας. Εχουμε στα χέρια μας μία ακόμα ευκαιρία και ελπίζω να την αξιοποιήσουμε».

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ PLAY OUT (9-11 θέσεις):
1. Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3 7 (8-3)
2. ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου 3 4 (3-8)
3. Παναθηναϊκός 2 3 (5-5)