Κώστας Νικολακόπουλος

Με τέτοιο 5λεπτο και με τρία 10άρια, ο Ολυμπιακός δεν θα έχει τύχη…

Ο Κώστας Νικολακόπουλος κάνει μέσα από το sport-fm.gr μία πρώτη προσέγγιση του επόμενου ντέρμπι Ολυμπιακός-ΑΕΚ.

• Είναι αλήθεια ότι η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε με όλους τους βασικούς παίκτες της στο Καραϊσκάκη την περασμένη Τετάρτη στον β΄ ημιτελικό του Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό. Αν όμως το αναλύσουμε λίγο παραπάνω, θα δούμε ότι ναι μεν ο γκολκίπερ Αθανασιάδης, ο στόπερ Βίντα κι ο εξτρέμ Άμραμπατ δεν έπαιξαν καθόλου, αλλά ο Χατζησαφί μπήκε αλλαγή από το 13ο λεπτό, ο Ελίασον μπήκε στο 63΄, οι Σιμάνσκι, Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς στο 71’, ο Λιβάι έπαιξε ως το 71’ και οι Ρότα, Μουκουντί, Πινέδα έπαιξαν σε ολόκληρο το 90λεπτο.

• Και τέλος πάντων, δεν νομίζω ότι θα δούμε την Κυριακή την ΑΕΚ με πολλούς άλλους παίκτες, από την στιγμή που είναι τραυματίας ο Αραούχο. Αυτοί που έπαιξαν με τον Ολυμπιακό και στη ρεβάνς του Κυπέλλου θα είναι (Τσούμπερ κ.α), συν τους Αθανασιάδη, Βίντα, Άμραμπατ. Δεν τα γράφω δε αυτά, για να…εξυμνήσω τη νίκη (2-1) του Ολυμπιακού, αλλά κυρίως για να σταθώ σε ένα κομμάτι του τελευταίου παιχνιδιού, στο οποίο κατά την γνώμη μου ο Ανιγκό θα πρέπει να εστιάσει και να κοιτάξει τι λύση πρέπει να βρει.

• Πολύ απλά γιατί άλλο ένα τέτοιο πεντάλεπτο να αφήσει ο Ολυμπιακός την ΑΕΚ να έχει, όπως αυτό μεταξύ 47’ και 52’, νομίζω ότι οι «ερυθρόλευκοι» τελείωσαν-δεν θα μπορέσουν να έχουν καμία τύχη στο ντέρμπι αυτό, με το οποίο ολοκληρώνεται ο α΄ γύρος των πλέι οφς.

• Έξι (!) τελικές είχε η ΑΕΚ σε αυτό το διάστημα των μόλις πέντε λεπτών, σε ένα χρονικό σημείο του αγώνα στο οποίο θα περίμενες τον Ολυμπιακό να μπει δυνατά για 10 λεπτά, προκειμένου να επιχειρήσει να κάνει ένα δεύτερο γκολ και με το 2-0 να τα έπαιζε στη συνέχεια όλα για όλα για μία ιστορική ανατροπή και πρόκριση στον τελικό. Αυτό, όμως, που είδαμε ήταν μία ΑΕΚ να παίρνει παραμάζωμα, κι ας μην μας αρέσει η λέξη, τον Ολυμπιακό!

• Δύο σουτ στο 47’ από Τσούμπερ και Χατζησαφί να τα μπλοκάρουν οι Σισέ και Ανδρούτσος…Τετ α τετ στο 48’ του Λιβάι με τον Πασχαλάκη να βγαίνει νικητής…Σουτ του Λιβάι στο 48’ άστοχο σε εκτέλεση κόρνερ…Σουτ του Χατζησαφί στο 50’ με τον Πασχαλάκη να το βγάζει…Ε, στο έκτο σουτ μέσα στα πέντε λεπτά, στο 52’ από το Λιβάι, η μπάλα πήγε μέσα, έστω μέσα από την κόντρα στο πόδι του Μπα. Αλλά έξι τελικές μέσα σε πέντε λεπτά; Μέσα στο Καραϊσκάκη; Με τον Ολυμπιακό υποτίθεται να έχει πάρει την καλή ψυχολογία από το α΄ ημίχρονο, προηγούμενος 1-0; Και με την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα του, πλην του Ρόντινεϊ (με ίωση);

• Τι άνευ προηγουμένου πανικός ήταν αυτός; Πού ήταν ο έξω δεξιά Μπιέλ κι ο αντίπαλος αριστερός μπακ (Χατζησαφί) βρέθηκε δύο φορές απέναντι από τον γκολκίπερ του Ολυμπιακού; Πόσο αργή επιστροφή είχε ο Ανδρούτσος στο τετ α τετ του Λιβάι και ποια ήταν η αμυντική συμπεριφορά στην ίδια φάση του Φορτούνη, που έβλεπε αντί να πάει να μαρκάρει; Πώς διάολε ήταν μόνος του ο Λιβάι στο κόρνερ, ενώ υποτίθεται ότι η άμυνα στα κόρνερ είναι μαν του μαν σε όλους; Είχε πάρει εντολή ο Εμβιλά να τον έχει από κοντά κι αν είναι, γιατί κοιμήθηκε; Ο Εμβιλά με τον Χουάνγκ ήταν τόσο δύσκολο να κάνουν έστω ένα φάουλ στα 30 μέτρα μακριά από την εστία του Ολυμπιακού στο ξεκίνημα του μοναδικού γκολ της ΑΕΚ;

• Αν δεν απαντηθούν αυτά τα ερωτήματα από τον Ανιγκό και δεν υπάρξουν οι σωστές κινήσεις εκ μέρους του, εγώ δεν μπορώ να δω πώς ο Ολυμπιακός μπορεί να νικήσει την ΑΕΚ. Μακάρι να πέσω έξω, αλλά αν δούμε πάλι τρία 10άρια (Βαλμπουενά, Φορτούνη, Μπιέλ) στην ίδια ενδεκάδα, δεν θα βγάλουμε άκρη. Και μακάρι να διαψευστώ! Αλλά ακόμη και στο 3-1 με τον ΠΑΟΚ, όσο έπαιζε η ομάδα με τρία 10άρια το σκορ ήταν 1-1. Με τον δε Βαλμπουενά, η ομάδα ανασταλτικά είναι σα να παίζει με 10 παίκτες. Κι όταν κουράζεται κι ο Μπιέλ, σαν να παίζει με εννιά…