Γαλλία

Η Νις λύγισε τη Μαρσέιγ και «φώναξε» στην ΑΕΚ… πού να χτυπήσει!

Η Νις τα βρήκε σκούρα για 70 λεπτά κόντρα στη Μαρσέιγ, αλλά επωφελήθηκε από την κόκκινη του Μπαλέρντι και «χτύπησε» με τον Γκεσάν για να πάρει τη νίκη (1-0).

ΑΕΚ… ιδού οι αδυναμίες της Μαρσέιγ! Η Νις δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, αλλά κατάφερε να λυγίσει τους Μασσαλούς (1-0) λίγες ημέρες πριν αυτοί υποδεχτούν τους «κιτρινόμαυρους».

«Φωτογράφησε» αδυναμίες της ομάδας του Τζενάρο Γκατούζο η Νις με την εμφάνισή της στο τελευταίο εικοσάλεπτο, όταν ανέβασε την πίεσή της μετά την αποβολή του Μπαλέρντι και τελικά δικαιώθηκε από στατική φάση, οι οποίες έχουν πληγώσει αρκετά φέτος την ερχόμενη αντίπαλο της Ένωσης. Με αυτό το τρίποντο οι Νικαιώτες επέστρεψαν στην κορυφή, ενώ η Μαρσέιγ έμεινε με μια νίκη στα έξι τελευταία παιχνίδια της.

Η Μαρσέιγ στο πρώτο μέρος ήταν καλύτερη στα… σημεία! Πιο απειλητική, με πιο καθαρές στιγμές, αλλά η μεγάλη ευκαιρία μπροστά στα δύο καρέ έλειπε. Στο 26’ ο Ισμαΐλα Σαρ βρήκε δίχτυα, αλλά το τέρμα δεν μέτρησε καθώς ήταν εκτεθειμένος και η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε για πολύ. Το 0-0 παρέμεινε ως το φινάλε του ημιχρόνου, με τη Νις να μην έχει καλή απόδοση ούτε και στο δεύτερο μέρος.

Η ομάδα του Γκατούζο είχε κοντά τις γραμμές της και ήταν βελτιωμένη επιθετικά, απείλησε με Σαρ, Αρίτ και Ομπαμεγιάνγκ αλλά δεν μπορούσε να βρει το επιθυμητό γκολ. Με τον Μπαλέρντι να δέχεται δύο κάρτες σε ένα τρίλεπτο (75’, 78’) και να αφήνει την ομάδα του με ποδοσφαιριστή λιγότερο, κάτι που έπαιξε κομβικό ρόλο μιας και ο αμαρκάριστος Γκεσάν σκόραρε με κεφαλιά από την εκτέλεση κόρνερ του Μπογκά για το 1-0 που έμεινε ως το φινάλε.