Oλλανδία

Άφησε τρίτη την Aϊντχόφεν η Αλκμααρ, σκόραρε ο Χατζηδιάκος

Η Αλκμααρ νίκησε άνετα 3-0 την Τβέντε εντός έδρας για τη 12η αγωνιστική της Eredivisie και βρέθηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, μετά την «γκέλα» της Αϊντχόφεν.

Η Αλκμααρ νίκησε 3-0 εντός έδρας την Τβέντε στο ματς που ολοκλήρωσε το σαββατιάτικο πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής της Eredivisie και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με - 6 από τον πρωτοπόρο και πρωταθλητή Αγιαξ, που έχει ένα ματς λιγότερο, διεκδικώντας την έξοδο στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ και αφήνοντας την ομάδα του Εσεντε στο -3 από τις προνομιούχες θέσεις.

Ο Παντελής Χατζηδιάκος άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου για τους νικητές, που εκμεταλλεύτηκαν την αποβολή του Ντρόμελ στο 18’.

Σε όλα αυτά συνέβαλε η «γκέλα» της Αϊντχόφεν με το 2-2 κόντρα στη Σπάρτα στο Ρότερνταμ, που την έφερε στο -2 στην τρίτη θέση και στο - 7 από τον «Αίαντα» και άφησε τους γηπεδούχους στο -2 από τις προνομιούχες θέσεις.

Για τους φιλοξενούμενους, σκόραραν οι Σάμπιλεκ στο 56’ και Γκλάκπο στις καθυστερήσεις.

«Σόκαρε» την έκτη Χέρακλες η ουραγός Βάαλβαικ με 2-0 στην έδρα της και πήρε μια μικρή «παράταση» ζωής.