Oλλανδία

Διέλυσε τον Άγιαξ σε καυτό ντέρμπι η Αϊντχόφεν

Η Αϊντχόφεν διέλυσε με 3-0 τον Άγιαξ και συνεχίζει με την ψυχολογία στο φουλ το κυνήγι της πρωτοπόρου Φέγενορντ. Διεκόπη το ματς λόγω ρίψης αντικειμένων στους φιλοξενούμενους.

Θριαμβεύτρια του ολλανδικού ντέρμπι αναδείχτηκε η Αϊντχόφεν που επιβλήθηκε 3-0 του Άγιαξ στην 30ή αγωνιστική της Eredivisie.

Η PSV διεύρυνε το αήττητο σερί της για δωδέκατο παιχνίδι, οδηγώντας τον «Αίαντα» σε νέο στραβοπάτημα, που τον κράτησε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι, από την άλλη, ανέβηκαν στη δεύτερη με τρεις βαθμούς περισσότερους και παραμένουν στο κυνήγι της πρωτοπόρου Φέγενορντ που βρίσκεται στο +5 (με ένα ματς λιγότερο).

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Ντε Γιονγκ, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 13’ με κεφαλιά μετά από ασίστ του Μπακαγιόκο και κλείδωσε τη νίκη κάνοντας το 3-0 στο 78’. Στο ενδιάμεσο, ο Σίμονς είχε διπλασιάσει τα τέρματα στο 54’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από διακοπή, λόγω ρίψης αντικειμένου στον Στέφεν Μπεργκχάους. Στο 61ο λεπτό -και ενώ οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 2-0- οπαδός της Αϊντχόφεν πέταξε ένα ποτήρι μπύρας στον αρχηγό του Άγιαξ. Ο διαιτητής έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για λίγα λεπτά, ο οπαδός απομακρύνθηκε από την εξέδρα και το παιχνίδι συνεχίστηκε.

Μετά την επανέναρξη του ματς, ο Άγιαξ είχε μεγάλη ευκαιρία αν μειώσει, όμως το σουτ του Τέιλορ σταμάτησε στο δοκάρι.