Κύπρος

Άλμα Ευρώπης η ΑΕΚ - Έκοψε τα φτερά του Απόλλωνα

Με μεγάλο πρωταγωνιστή την Τρικόφσκι η ΑΕΚ Λάρνακας επικράτησε με 2-1 του Απόλλωνα και έκανε άλμα για το ευρωπαϊκό εισιτήριο, ψαλιδίζοντας τα φτερά του Απόλλωνα Λεμεσού για τον τίτλο.

Μεγάλη νίκη με 2-1 επί του Απόλλωνα Λεμεσού πανηγύρισε η ΑΕΚ Λάρνακας στα πλέι οφ του κυπριακού πρωταθλήματος.

Ο σύλλογος της Λάρνακας ανέβηκε στην τρίτη θέση του σχετικού πίνακα, ένα βαθμό πάνω από την ΑΕΛ, ενώ η ομάδα της Λεμεσού δέχτηκε τη δεύτερη σερί ήττα, μένοντας ένα βαθμό πίσω από τον ΑΠΟΕΛ, που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς αναδείχτηκε ο Ιβάν Τρικόφσκι, ο οποίος καθόρισε τη νίκη με δύο τέρματα.

Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη από την αρχή του ματς και πήρε τα ηνία στο σκορ στο έκτο μόλις λεπτό με γκολ του 31χρονου μεσοεπιθετικού, ενώ λίγα λεπτά αργότερα χάθηκε μεγάλη τριπλή ευκαιρία για το 2-0 με τον ίδιο παίκτη.

Στο 28’ ο Απόλλων κέρδισε πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Παπουλής, ενώ στο 73’ ο Τρικόφσκι χάρισε τη νίκη στην ΑΕΚ με κοντινό πλασέ, μετά από λάθος του Μπρούνο Βάλε (του γλίστρησε η μπάλα από τα χέρια).