Ιταλία

Βγάζει «γούστα» η Σπαλ!

Έχει βαλθεί να «τρελάνει» κόσμο η Σπαλ, που μετά την νίκη επί της Αταλάντα με 2-0 ανέβηκε στην δεύτερη θέση του ιταλικού πρωταθλήματος, πίσω από την Γιουβέντους.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αντρέα Πετάνια, ο οποίος... πλήγωσε δις την Αταλάντα στην οποία ανήκει, η Σπαλ επικράτησε με σκορ 2-0 στο τελευταίο χρονικά αγώνα για την τετάρτη αγωνιστική. Με αυτή την νίκη, η ομάδα του Λεονάρντο Σεμπλίτσι έφτασε τους 9 βαθμούς και σκαρφάλωσε στην δεύτερη θέση του καμπιονάτο.

Στο ανακαινισμένο «Paolo Mazza», η Σπαλ ήταν σαφώς καλύτερη από τους φιλοξενούμενους στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού. Τα γκολ της νίκης πέτυχε ο 23χρονος Ιταλός επιθετικός στο 50’ με κοντινή προβολή και έξι λεπτά αργότερα με σουτ μέσα από την περιοχή αφού πρώτα είχε κοντράρει πάνω στον Τολόι. Η Αταλάντα είχε μια καλή ευκαρία στις καθυστερήσεις να μειώσει στο σκορ, όταν η εκτέλεση φάουλ του Ίλισιτς πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Γκομίς.