Oλλανδία

Δαιμονισμένη η Αϊντχόφεν, ενόψει Καμπ Νου

Μια ακόμα σαρωτική νίκη πήρε η PSV στο ολλανδικό πρωτάθλημα. Αυτή τη φορά, διέλυσε με σκορ 7-0 την Ντεν Χάαγκ στην έδρα της και πάει… φουριόζα στο ευρωπαϊκό ματς με την Μπερτσελόνα.

Ηχηρό πέρασμα από την έδρα της Ντεν Χάαγκ έκανε η Αϊντχόφεν, η οποία επικράτησε 7-0 στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής.

Παρότι ακολουθεί το ματς με την Μπαρτσελόνα για το Τσάμπιονς Λιγκ, η PSV δεν… κράτησε δυνάμεις και έκανε το «5Χ5», χαλώντας το σερί δύο νικών που είχε η σημερινή της αντίπαλος.

Το… πάρτι άνοιξε στο 18’ το πλασέ του Λοθάνο, ενώ η κεφαλιά του Ντε Γιονγκ διπλασίασε τα τέρματα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Αντικανονικό μαρκάρισμα –και μάλιστα εκτός φάσης- οδήγησε τον Περέιρο στη βούλα του πέναλτι, από όπου ευστόχησε για το 3-0 στο 53’.

Ο Λοθάνο πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 74’ και ένα λεπτό αργότερα το δυνατό σουτ του Γκουτιέρεζ ανέβασε τον δείκτη των γκολ στα πέντε.

Μπεργκβάιν και δεύτερη εκτέλεση πέναλτι του Περέιρο στις καθυστερήσεις διαμόρφωσαν το τελικό 7-0, που κράτησε την Αϊντχόφεν μόνη στην κορυφή.