Oλλανδία

«Εμφανίστηκε» ο… κανονικός Άγιαξ! (video)

Ύστερα από δύο εγχώρια σοκ και το «στραπάτσο» στα προκριματικά του Ch. League, ο Άγιαξ συνήλθε. Ο εκ των αντιπάλων του Παναθηναϊκού επικράτησε εύκολα 3-0 της Γκόου Αχέντ Ίγκλις. Δείτε τα γκολ.

Είχε φέρει εντός έδρας ισοπαλία με την Ρόντα του Αναστασίου. Είχε χάσει στο «σπίτι» του από την Βίλεμ. Είχε φάει… χαστουκάρα από την Ροστόφ για τα προκριματικά του Champions League…

Όλα αυτά, όμως, ανήκουν στο παρελθόν για τον Άγιαξ. Κι αυτό γιατί σήμερα επέστρεψε στις… φυσιολογικές του εμφανίσεις και επανήλθε στις νίκες, επικρατώντας άνετα 3-0 της Γκόου Αχέντ Ίγκλις.

Τα πράγματα, βέβαια, θα μπορούσαν να είχαν γίνει… περίεργα για τον εκ των αντιπάλων του Παναθηναϊκού στο Europa League, όταν οι γηπεδούχοι στο 21’ κέρδισαν πέναλτι. Ο Ονανά όμως –αντικαταστάτης του Σίλεσεν που πήγε στην Μπαρτσελόνα- απέκρουσε και κράτησε το 0-0 για τον Αίαντα.

Και μέσα σε ένα δεκάλεπτο απλοποιήθηκε η κατάσταση. Με δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή στο 24’και με πέναλτι στο 35’, ο Κλάασεν έκανε το 0-2 και έβαλε τις βάσεις στην ομάδα του Μπος για το διπλό. Η άμυνα του Άγιαξ δεν δεχόταν πίεση –άλλωστε υπάρχει διαφορά δυναμικότητας με τη σημερινή του αντίπαλο- και στο 62’ η πολύ όμορφη εκτέλεση φάουλ του Γκουντέλι υπέγραψε το τελικό σκορ, με το παιχνίδι να… σβήνει στο τελευταίο 25λεπτο.

Η σύνθεση του Άγιαξ: Ονανά, Φίργκιβερ, Φέλτμαν, Ντάικς, Ρίντεβαλντ, Σάντσες (46’ Βέστερμαν), Γκουντέλι, Κλάασεν, Τραορέ, Γιούνες (79’ Σινκγκράβεν), Ντόλμπεργκ (67’ Κασιέρα)