Κύπρος

Γκέλα ολκής ο ΑΠΟΕΛ

Απρόσμενη απώλεια βαθμών για τον πρωτοπόρο του κυπριακού πρωταθλήματος, ΑΠΟΕΛ, ο οποίος παραχώρησε ισοπαλία χωρίς τέρματα στην Αλκή.

Γκέλα ολκής για τον ΑΠΟΕΛ. Ο πρωτοπόρος του κυπριακού πρωταθλήματος παραχώρησε ισοπαλία χωρίς τέρματα στην Αλκή, στο παιχνίδι που έκλεισε τη 18η αγωνιστική και είδε τη διαφορά από τον Απόλλωνα Λεμεσού και την ΑΕΛ να είναι πλέον στους δύο βαθμούς. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι πήραν έναν «χρυσό» βαθμό στην προσπάθεια που κάνουν για παραμονή στην κατηγορία.

Ο ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί νωρίς, αλλά στο πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Μοράις στο 8’, ο Πάρντο έπεσε σωστά και απέκρουσε, κρατώντας το μηδέν. Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και έχασαν κι άλλες ευκαιρίες για γκολ, ωστόσο, αυτό δεν ερχόταν και όσο περνούσε η ώρα, έκανε την εμφάνισή του το άγχος. Τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα από το 71’ και μετά, καθώς ο Σόουζα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Η Αλκή είχε ξεκάθαρο στόχο να πάρει τον πολύτιμο βαθμό στη μάχη που δίνει για παραμονή, ωστόσο, στο 81’ λίγο έλειψε να «παγώσει» το ΓΣΠ, όταν ο Ιβάν Κάρλος έφυγε στην πλάτη της άμυνας, μπήκε στην περιοχή και έκανε δυνατό σουτ, όμως ο Βάτερμαν απόκρουσε με τα πόδια. Δύο λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του ΑΠΟΕΛ να χάσει τεράστια ευκαιρία με τον Νατέλ, που σούταρε δυνατά μέσα από την περιοχή, αλλά ο Πάρντο έδιωξε με τα πόδια. Στα τελευταία λεπτά η πίεση των γηπεδούχων έγινε ακόμη πιο έντονη, αλλά το γκολ δεν ήρθε ποτέ και το 0-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.