Πορτογαλία

«Καθάρισε» σε επτά λεπτά η Πόρτο

Ένα εκρηκτικό επτάλεπτο στο ξεκίνημα του αγώνα ήταν αρκετό για την Πόρτο ώστε να… καθαρίσει το ματς με τη Νασιονάλ Μαδέιρα (4-0). Επτά γκολ στο Ουνιάο Μαδέιρα-Πάσος Φερέιρα.

Επτά λεπτά ήταν αρκετά για την Πόρτο ώστε να καθαρίσει το ματς με την Πάσος Φερέιρα και στη συνέχεια να αφήσει το πόδι από το… γκάζι.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 2ο λεπτό ο Βαρέλα με εκπληκτικό σουτ με το αριστερό έξω από την περιοχή, που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Σίλβα. Πέντε λεπτά μετά, ο Ερέρα με ωραίο διαγώνιο πλασέ μέσα από την περιοχή, έκανε το 2-0 και «κλείδωσε» από νωρίς το τρίποντο για την Πόρτο. Στην επανάληψη, Περέιρα και Αμπουμπακάρ πέτυχαν άλλα δύο τέρματα και έδωσαν με εμφατικό τρόπο (4-0) τη νίκη στην Πόρτο.

Νωρίτερα και στο πιο εντυπωσιακό ματς της ημέρας, η Πάσος Φερέιρα επικράτησε με το εντυπωσιακό 4-3 μέσα στην έδρα της Ουνιάο Μαδέιρα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 στο ημίχρονο, χάρις στα τέρματα των Μάρτινς (17’) και Μπράιτνερ (41’). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με αντεπίθεση διαρκείας. Μινόκα (47’), Σισερό (50’) και Ενρίκε (68’) έφεραν… τούμπα το ματς, αλλά ο Άμιλτον στο 80’ ισοφάρισε το σκορ. Οι παίκτες της Πάσος Φερέιρα, όμως, είχαν τα ψυχικά αποθέματα και ο Χότα στο 88’ διαμόρφωσε το τελικό 4-3.

Τέλος, η Μαρίτιμο επικράτησε 3-0 της Γκιμαράες, ενώ Μπελενένσες και Ακαδέμικα ήρθαν ισόπαλες με 1-1.