Σκωτία

Μια νίκη από τη στέψη η Σέλτικ (video)

Η Σέλτικ πέρασε από το «Ντενς Παρκ», επικρατώντας 2-1 της Νταντί για την 29η αγωνιστική της σκοτσέζικης Πρέμιερ Λιγκ και απέχει μια νίκη από την κατάκτηση του 48ου πρωταθλήματος στην ιστορία της.

Μια νίκη από την κατάκτηση του 6ου συνεχόμενου και συνολικά 48ου πρωταθλήματος στην ιστορία της απέχει η Σέλτικ.

Οι «καθολικοί» πέρασαν από το «Ντενς Παρκ», επικρατώντας με σκορ 2-1 της Νταντί για την 29η αγωνιστική της σκοτσέζικης Πρέμιερ Λιγκ και αποσπάστηκαν 25 ολόκληρους βαθμούς από την δεύτερη του βαθμολογικού πίνακα, Αμπερντίν, εννιά αγωνιστικές πριν το τέλος (τέσσερις για την κανονική διάρκεια και πέντε για τα πλέι οφ).

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Σιμούνοβιτς και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 52’ με τον Άρμστρονγκ, που ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι, που έφτασαν τις τρεις συνεχόμενες ήττες και παρέμειναν στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη, μείωσαν στο 76’ με τον Ελ Μπακταουί, αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάτι περισσότερο.