Γαλλία

«Παραπατάει» η Λιόν

Με γκολ του Μεντί στο 88΄η Λιόν έσωσε τον βαθμό (2-2) με την Καέν που έπαιζε με δέκα παίκτες από το 53'.

Τα στραβοπατήματα για την Λιόν συνεχίζονται που έμεινε στο 2-2 με την Καέν εκτός έδρας για την 5η αγωνιστική της Ligue 1 και απομακρύνθηκε με οκτώ βαθμούς από την κορυφή.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν κλειστό με τους παίκτες της Καέν να παίζουν το γνωστό αμυντικό τους παιχνίδι. Ωστόσο οι «Ολυμπίκ» άνοιξαν το σκορ στο τελευταίο λεπτό του πρώτου 45λέπτου με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φεκίρ.
Στο 53΄ο Μποβέ φέρνει το παιχνίδι στα ίσα μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από ανατροπή του Μεντί. Αμέσως μετά την ισοφάριση αλλάζει η αριθμητική ισορροπία του παιχνιδιού αφού οι γηπεδούχοι μένουν με δέκα με τον Αλεξάντερ Τζίκου να δέχεται απευθείας κόκκινη.

Οι παίκτες του Ζενασιό εκμεταλλεύονται το αριθμητικό πλεονέκτημα, πιέζουν για το γκολ, χάνουν κλασικές ευκαιρίες αλλά τα δίχτυα βρίσκει η Καέν από μία στατική φάση στο 76΄ με κεφαλιά του Ομιάνγκε. Η Λιόν συνεχίζει την πίεση και παίρνει το βαθμό της ισοπαλίας στο 88΄με τον Μεντί.