Σκωτία

Πήρε εκδίκηση με 4άρα η Σέλτικ

Μια ακόμα μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε η Σέλτικ και διέλυσε με 4-0 την τελευταία ομάδα που… τόλμησε να την κερδίσει, την Λίβινγκστον.

Στις αρχές του Οκτώβρη η Λίβινγκστον είχε πάρει μεγάλη νίκη επί της Σέλτικ και σήμερα οι Κέλτες πήραν… εκδίκηση! Η ομάδα του Νιλ Λένον ήταν καταιγιστική και διέλυσε με 4-0 τους φιλοξενούμενους στο Σέλτικ Παρκ, διατηρώντας τη θέση της στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το σκορ άνοιξε στο 19’ ο Έντουαρ, που διαμόρφωσε το 1-0 του ημιχρόνου, ενώ ο Μπράουν στο 57’ διπλασίασε τα τέρματα. Δύο τέρματα του Φόρεστ στο 64’ και στις καθυστερήσεις διαμόρφωσαν το τελικό 4-0, που αποτελεί την πέμπτη σερί νίκη μετά από εκείνη την ήττα από τη «Λίβι».

Στην εξάδα επέστρεψε η Χιμπέρνιαν, μετά τη νίκη της με 3-1 επί της Μάδεργουελ, η οποία έμεινε στην τέταρτη θέση μετά τη δεύτερη διαδοχική ήττα.

Το προβάδισμα για την πέμπτη θέση διατήρησε η Κιλμάρνοκ, που επικράτησε 3-0 της Χαρτς, ενώ η Σεντ Μίρεν επέστρεψε στις νίκες, λυγίζοντας με ανατροπή και σκορ 2-1 την Ρος Κάουντι.