Euro 2024

Εύκολες νίκες για Ισπανία και Σουηδία

Με άλλη μία νίκη ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στα προκριματικά οι Ισπανία και Σουηδία.

Με άλλη μία νίκη ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στα προκριματικά οι Ισπανία και Σουηδία. Οι «φούριας ρόχας» συνέτριψαν 5-0 την Ρουμανία την στιγμή που η Σουηδία επικράτησε 3-0 των νήσων Φερόε. Στο άλλο παιχνίδι του 6ου ομίλου η Νορβηγία επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της Μάλτας και τερμάτισε τελικά στη τρίτη θέση.

Στην Ισπανία οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο 45λεπτο. Σε αυτό σκόραραν τέσσερις φορές με τον Μορένο να χρίζεται δύο φορές σκόρερ στο 33’ και στο 43’. Στο 8ο λεπτό ο Ρουίθ άνοιξε το σκορ και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Ρους με αυτογκολ ανέβασε το σκορ στο 4-0. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις με τον Ογιαρθάμπαλ.

Στη Σουηδία ο Άντερσον άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό, ενώ στο 72’ ο Σβανμπεργκ και ο Γκουιντέτι στο 80’ έκανε το τελικό 3-0.

Τέλος η Νορβηγία προηγήθηκε στο 7ο λεπτό με τον Κινγκ. Στο 40ο λεπτό ο Φένεχ ισοφάρισε για τη Μάλτα, με τον Γκουιντέτι να δίνει τη νίκη στους Νορβηγούς.