Euro 2024

Τριάρα στο φινάλε η Ρουμανία

Οι Βαλκάνιοι έχασαν ένα… τσουβάλι ευκαιρίες απέναντι στους Νήσους Φερόε, αλλά με τρία γκολ στο τελευταίο εικοσάλεπτο, έφτασαν τελικά σε μια άνετη νίκη με 3-0, που τους διατηρεί σε τροχιά πρόκρισης.

Βρέθηκε κοντά σε μια γκέλα ολκής, αλλά τελικά η Ρουμανία έφυγε «στεγνή» από τους Νήσους Φερόε. Η ομάδα του Κοσμίν Κόντρα έβλεπε την αντίπαλη εστία σαν… σπιρτόκουτο, αλλά κατάφερε να σκοράρει τρεις φορές στο 74’, στο 83’ και στο 94’, φτάνοντας τελικά σε μια άνετη, όσο και πολύτιμη νίκη με σκορ 3-0, η οποία την διατηρεί σε τροχιά πρόκρισης από τον 6ο προκριματικό όμιλο του Euro 2020.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι Βαλκάνιοι μέτρησαν 13 τελικές προσπάθειες, εκ των οποίων οι 5 στον στόχο, αλλά κανένα γκολ, αφού είτε από επιπολαιότητα, είτε λόγω του αντίπαλου τερματοφύλακα, το γκολ δεν ήρθε. Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δευτέρου ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν ασφυκτικά και τους γηπεδούχους να περιορίζονται σε παθητικό ρόλο, στην προσπάθειά τους να κατακτήσουν τον πρώτο βαθμό στα προκριματικά.

Τον «γόρδιο δεσμό» έλυσε στο 74’ ο Πούσκας, μετά από ασίστ του Στάντσιου, ενώ εννιά λεπτά αργότερα, ήρθε ο Μιτρίτα, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο 69’ να διαμορφώσει το 2-0. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κεσέρου, ο οποίος «έγραψε» το τελικό 3-0, που διατηρεί τη Ρουμανία σε τροχιά πρόκρισης από τον 6ο προκριματικό όμιλο του Euro 2020.