Γαλλία

Πολύ σκληρή για να… ηττηθεί η Ρεν, πήρε βαθμό στο 90' με τη Λιλ!

Η Λιλ προηγήθηκε 2-0, σκοράροντας από μια φορά σε κάθε ημίχρονο, όμως η Ρεν έβγαλε αντίδραση και χάρη σε δύο γκολ στα τελευταία 15’ κατάφερε να «σώσει» τον βαθμό και το αήττητο της στη φετινή Ligue 1.

Μετά από ένα αν μη τι άλλο «χορταστικό» αλλά ισορροπημένο παιχνίδι, Ρεν και Λιλ ήρθαν ισόπαλες στο «Ροαζόν Παρκ» με 2-2 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της φετινής Ligue 1.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων, αρχικά με το ωραίο τέρμα του Γιορό, που «έβαλε πλάτη» τον Μάτιτς, από σέντρα του Καμπελά στο ύψος του πέναλτι, λίγο μετά το ημίωρο...

Ενώ από φάουλ του Σέρβου μέσου των γηπεδούχων -που «κιτρινίστηκε» στη φάση και αργότερα έγινε αλλαγή- και εκτέλεση του Καμπελά, ξανά ο Γιορό βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Μανταντά απέκρουσε εντυπωσιακά. Ωστόσο, ο Ντιακιτέ πήρε το... ριμπάουντ και σκόραρε, ελάχιστα μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού!

Οι ποδοσφαιριστές της Ρεν πήγαν στα αποδυτήρια κάτω από τις αποδοκιμασίες των οπαδών της, αυτό όμως φαίνεται ότι λειτούργησε μάλλον… ευεργετικά.

Με τον Μπρούνο Ζενεσιό να προβαίνει σε τριπλή αλλαγή μετά το 0-2 και να δικαιώνεται, μέσω της ισοφάρισης της ομάδας του στη συνέχεια... Καθώς ο Ασινιόν μείωσε στο 74’, μετά από ωραία προσπάθεια και «αδειάζοντας» τον Ουμτιτί.

Για να έρθει η «λύτρωση» για την εκ των αντιπάλων του Παναθηναϊκού στο 90ο λεπτό, χάρη σε νέα ενέργεια του Ασινιόν από δεξιά, που σέρβιρε στον -ερχόμενο από τον πάγκο Σαλάχ, εκείνος σούταρε, η μπάλα βρήκε λίγο και στον Γιρό, για να καταλήξει στα δίχτυα της εστίας των «λιλουά», διαμορφώνοντας το τελικό 2-2!

Η σύνθεση της Ρεν: Μανταντά, Ασινιόν, Ομαρί, Τεατέ, Τρουφέρ, Σανταμαρία (64’ Ρίντερ), Μάτιτς (81’ Λαμπουρντ), Λε Φε (64’ Μπλας), Μπουριζό, Γκουιρί (64’ Γιλντιρίμ), Ντουέ (55’ Σαλάχ).