Γερμανία

Στο τέλος… Σάλκε!

Δεν γκελάρει! Η Σάλκε είδε τη Βόλφσμπουργκ να χάνει πέναλτι στο 76’ και τελικά απέδρασε (0-1) με αυτογκόλ από την έδρα της, με αποτέλεσμα να δοθεί παράταση στη στέψη της Μπάγερν.

Ασταμάτητη η Σάλκε!

Αν και φλέρταραν έντονα με γκέλα, οι «βασιλικοί μπλε» επικράτησαν 1-0 στην έδρα της Βόλφσμπουργκ για την 27η αγωνιστική της Bundesliga, με αυτογκόλ του Κνότσε (86'), που έβαλε λάθος το πόδι του σχεδόν πάνω στη γραμμή. Νωρίτερα, οι γηπεδούχοι σπατάλησαν μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ, καθώς ο νικήθηκε από τον Φαχρμαν στο 76’ σε εκτέλεση πέναλτι.

Αυτή ήταν η πέμπτη συνεχόμενη νίκη της Σάλκε στο πρωτάθλημα και διατηρεί το πάνω χέρι για τη δεύτερη θέση. Παράλληλα, δόθηκε παράταση στη στέψη της Μπάγερν Μονάχου, που σε περίπτωση γκέλας σε συνδυασμό με νίκη της επί της Λειψίας θα έπαιρνε το πρωτάθλημα και μαθηματικά.

Αντιθέτως, πολύ δύσκολη είναι η κατάσταση για τους γηπεδούχους, που προερχόμενοι από πέντε ήττες και μια ισοπαλία στα τελευταία ματς, έκαναν καλή εμφάνιση κόντρα σε δύσκολο αντίπαλο. Ωστόσο, στο τέλος, παρότι έφτασαν κοντά στην πηγή δεν ήπιαν νερό. Διατηρήθηκαν στους 25 βαθμούς. Όσους, δηλαδή και η Μάιντς που είναι στην 16η θέση που οδηγεί στο μπαράζ παραμονής.